27 czerwca zostanie ogłoszona lista szpitali, które znajdą się w sieci, wprowadzanej przez resort zdrowia. Ma ona zapewnić lepszą i kompleksową opiekę nad pacjentami oraz stałe finansowanie placówek zdrowotnych.
Jak powiedział na naszej antenie Jerzy Staszczyk zastępca dyrektora świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – sieć wprowadza trzy poziomy finansowania. W pierwszym znajdą się szpitale mniejsze pierwszego stopnia referencyjności, do drugiego zakwalifikowane będą placówki specjalistyczne, na przykład: onkologiczne, pulmonologiczne i pediatryczne, w kolejnej grupie znajdą się szpitale kliniczne i o zasięgu krajowym.
Jerzy Staszczyk zaznaczył, że wszystkie placówki, bez względu na to, czy są jednostkami publicznymi, czy też prowadzonymi przez prywatne spółki mają prawo wejścia do sieci, pod warunkiem, że spełnią ustawowe wymagania. Pozostałe szpitale mogą startować w konkursach, ogłaszanych przez wojewódzkie oddziały NFZ. – W zależności od mapy potrzeb na danym terenie, jeżeli sieć szpitali nie zapewni poziomu usług z nimi zgodnych, to dyrektor oddziału regionalnego NFZ ogłosi konkurs, by te placówki i oddziały, które znalazły się poza siecią mogły ubiegać się o kontrakty – dodał Jerzy Staszczyk.
Gość Radia Kielce powiedział, że znaczna część budżetu NFZ trafi do sieci szpitali, natomiast kilka procent przeznaczone będzie dla placówek, które się w niej nie znajdą. Przypomniał, że do sieci nie wchodzą oddziały leczenia planowego i chirurgii jednego dnia.
Konkursy muszą zostać rozstrzygnięte do 1 października. Sieć szpitali będzie obowiązywać przez cztery lata do 30 czerwca 2021 roku. Jej podstawowym założeniem jest zapewnienie placówkom stabilności finansowej.