W województwie świętokrzyskim powstanie modelowy schemat kształcenia zawodowego, który będzie rekomendowany do wdrażania w innych regionach kraju i Unii Europejskiej. Taka koncepcja została dziś zaakceptowana przez Komisję Europejską, Bank Światowy i Ministerstwo Rozwoju podczas podsumowania programu dla najsłabiej rozwijających się regionów. Modele konsorcjów opracują szkoły, powiaty, firmy i organizacje pracodawców. Ze swoimi koncepcjami zgłoszą się do konkursu, który w sierpniu ogłosi Urząd Marszałkowski.
Wybranych zostanie minimum 5 najlepszych koncepcji, które otrzymają granty do 3 milionów złotych i będą testowane przez dwa lata, do końca 2020 roku. Każdy model musi być zgodny z podstawowymi założeniami, według których uczeń odbędzie przynajmniej 40% zajęć w zakładzie pracy. Będzie też otrzymywał stypendium, a pracodawca dostanie pieniądze na wyposażenie stanowiska dla ucznia i opiekę nad nim – mówi Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim. Wymagane jest bardzo nowatorskie podejście do kształcenia praktycznego, które będzie łamało dotychczasowe schematy nauki zawodu w firmach. Na koniec sprawdzone zostaną efekty, np. czy uczeń sprawnie po szkole wejdzie na rynek pracy.
Po zakończeniu testowania, zostanie wybrany jeden lub dwa najlepsze modele kształcenia praktycznego, rekomendowane dla innych regionów. Na ich podstawie będzie opracowany sposób unijnego finansowania kształcenia zawodowego po 2020 roku. Ministerstwo Rozwoju potwierdziło dziś, że równocześnie trwają rządowe prace nad reformą systemu edukacji zawodowej – dodaje Grzegorz Orawiec. Wszystkie działania są prowadzone równolegle. Model wypracowany w regionie świętokrzyskim ma być spójny z planami Ministerstwa Rozwoju, tak żeby po roku 2020 Komisja Europejska nadal wspierała ten system.
Kolejne rozwiązanie dla województwa świętokrzyskiego, na które zgodziła się Komisja Europejska i Ministerstwo Rozwoju jest skierowane do małych i średnich firm. Przedsiębiorcy z każdej branży będą mogli wybierać podmioty, które będą im profesjonalnie doradzać w specjalistycznych obszarach np. w zakresie wzornictwa opakowań lub wejścia na nowy zagraniczny rynek – dodaje Grzegorz Orawiec.
Doradztwo będzie finansowane z pieniędzy unijnych dla województwa. Każda firma sama decyduje, w jakim obszarze potrzebuje doradztwa i kto będzie doradzał. Urząd zrefunduje jego koszt, jeśli zostaną przedstawione konkretne efekty współpracy.
Komisja Europejska i Bank Światowy są zadowolone z dotychczasowych efektów programu dla najsłabiej rozwijających się regionów i planują poszerzyć tę inicjatywę o kolejne tematy i województwa. Jednym z nowych wątków będzie planowanie przestrzenne. W pilotażowe prace w tym obszarze zaangażuje się Staszów.