W Piekoszowie powstaje Fundacja Mater Misericordiae, której członkowie będą zbierać pieniądze na remont sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Świątynia nie przechodziła poważnych remontów od ok. 60 lat. W najgorszym stanie są dwie charakterystyczne wieże i elewacja.
W niektórych miejscach tynki odchodzą od budynku całymi płatami, co wskazuje na pogarszający się stan kościelnych murów. Przyczyną jest brak odpowiedniej izolacji i odwodnienia. Pierwsze, najpilniejsze prace zostały wykonane w 2015 roku, dzięki unijnej dotacji. Wyremontowano wtedy dach, który jak się okazało, był już dziurawy. Koszt kolejnego etapu prac jest szacowany na 2 mln złotych.
Zarząd województwa przyznał parafii 500 tysięcy złotych unijnej dotacji, ale to nie wystarczy. Dlatego wnioski o dotację złożono też m.in. do gminy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Społeczną zbiórkę i sprzedaż cegiełek poprowadzi też powstająca fundacja – mówi jej przedstawiciel Barbara Loch. Prawdopodobnie cegiełkami będą wizerunki Matki Boskiej Piekoszowskiej. Będą one dostępne w różnych nominałach, by każdy mógł je kupić i zachować na pamiątkę, np. po 10, 20, 50 i 100 zł. Organizatorzy będą też zachęcać przedsiębiorców do wspierania prac oraz wszystkich wiernych, by przekazywali 1% podatku na ten cel. Chodzi o to, by każdy parafianin poczuł, że inwestuje w przyszłość zabytkowej świątyni.
Zbiórka rozpocznie się, gdy tylko fundacja otrzyma wpis rejestracyjny i będzie mogła założyć konto bankowe. Remont musi zacząć się jak najszybciej, bo z wykonanych analiz wynika, że dach na wieżach jest zardzewiały, a niektóre elementy gzymsu grożą odpadnięciem. Prace będą skomplikowane – dodaje Ryszard Mularczyk, prezes piekoszowskiej fundacji. Wieże mają ponad 40 m. Potrzebne będą specjalistyczne rusztowania za ok. 90 tys. złotych. Począwszy od góry, wymiany wymaga pokrycie dachowe i niektóre elementy konstrukcyjne, a także wszystkie okiennice wieży i cała elewacja gzymsu. Wszystkie elementy ozdobne oraz ich kolorystyka zostaną odtworzone.
Ks. Zygmunt Kwieciński, proboszcz parafii w Piekoszowie chciałby, żeby kolejny etap remontu świątyni zakończył się do września 2018 roku. Wtedy przypada 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia, dokonanej przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Parafia planuje cykl wydarzeń upamiętniających tę rocznicę. Rocznie sanktuarium w Piekoszowie odwiedza ok. 25 tysięcy osób – dodaje proboszcz. Są to pielgrzymki piesze, autokarowe i prywatni odwiedzający z całego kraju.
Wójt Piekoszowa Zbigniew Piątek informuje, że gmina planuje też w tym roku utworzyć profesjonalny parking na wprost świątyni, na ok. 40 miejsc. Teren, na którym i tak parkują osoby przyjeżdżające do sanktuarium zostanie utwardzony kostką.
Świątynia w Piekoszowie powstała w XIX wieku, w miejscu starszego kościoła z pierwszej połowy XIV wieku. Najcenniejszym zabytkiem sanktuarium jest słynący łaskami barokowy obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem.