W Parku Etnograficznym w Tokarni trwa konserwacja zabytkowego, XVIII-wiecznego kościoła z Rogowa. Jest to jeden z najcenniejszych obiektów, które znajdują się w skansenie. W 2014 roku odnowiono i zabezpieczono ołtarze boczne. Teraz konserwacja obejmie ołtarz główny modrzewiowego kościoła z Rogowa. Odnowiona zostanie mensa ołtarzowa.
Uruchomiona zostanie też zasuwa ołtarzowa z obrazem św. Mikołaja. Prace konserwatorskie będą poprzedzone badaniami technologicznymi, ikonograficznymi i historycznymi – mówi Beata Ryń, kierownik działu promocji Muzeum Wsi Kieleckiej. Ustalona ma zostać oryginalna kolorystyka i konstrukcja ołtarza. Będą uzupełnione złocenia detali, ołtarz zostanie zabezpieczony przed działaniem szkodliwych czynników, co pozwoli mu przetrwać przez kolejne lata.
Konsekrowany kościół z Rogowa jest darem Diecezji Kieleckiej dla Muzeum. Zabytek powstał w 1763 roku z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego oraz biskupa przemyskiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Madonny z Dzieciątkiem z XVIII w., który uznawano za cudowny. W świątyni nadal odbywają się uroczystości takie jak chrzty i śluby. Być może badania odkryją nowe informacje o świątyni – dodaje Beata Ryń. Podczas konserwacji w 2014 roku odkryto freski, które były ukryte pod nowszą warstwą farby. Organizatorzy spodziewają się, że prace przy głównym ołtarzu także ujawnią kolejne niespodzianki.
Ponad 58 tysięcy złotych na wykonanie prac przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konserwacja potrwa do jesieni. W tym czasie kościół z Rogowa będzie niedostępny dla zwiedzających. Muzeum Wsi Kieleckiej dostało też pieniądze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dotacja zostanie przeznaczona na usprawnienie pracy i ułatwienie zwiedzania w Parku Etnograficznym w Tokarni – informuje Mariusz Masny, dyrektor Muzeum. Pojawi się automat biletowy, w którym będzie można płacić także kartą. To usprawni ruch turystyczny w Tokarni, szczególnie podczas dużych imprez. Obecne opisy obiektów drukowane na drukarkach znikną. Pojawią się nowe, jednolite tabliczki w języku polskim, angielskim i z nakładką w języku Braille’a.
W ramach prac doposażona zostanie też Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie. Nieduża salka zostanie dostosowana do prowadzenia zajęć muzealnych. Powstaną też toalety. Zmiany pojawią się w nowym sezonie turystycznym.