Na początek składałaby się ona z 30 wolontariuszy, którzy przejdą odpowiednie szkolenia i będą współpracować z magistratem oraz służbami w sytuacji zagrożenia. Projekt powstanie dzięki dotacji MSWiA z programu „Razem Bezpieczniej”. Starachowice mają do wykorzystania 110 tys. złotych.
Odtworzenie obrony cywilnej złożonej z grupy starachowiczan, to jedno z wielu planowanych działań. Każdy członek grupy przejdzie najpierw kurs ochrony osobistej- zapowiada Piotr Ambroszczyk z Urzędu Miasta. Po przeszkoleniu wolontariuszy, stworzone zostaną procedury powiadamiania tej grupy w sytuacjach alarmowych. Koordynator będzie im przydzielał mniej ryzykowne zadania, np. umacnianie wałów przeciwpowodziowych w sytuacji powodziowej lub wyłączanie ulic z ruchu.
Rok temu, w Starachowicach, dzięki temu samemu ministerialnemu programowi powstał pierwszy w Polsce „senior patrol”. Formuła się sprawdziła i w tym roku zostanie rozbudowana z 2 do 4 trzyosobowych patroli, które obejmą całe miasto – dodaje Piotr Ambroszczyk. Seniorzy informują o zniszczeniach w mieście, np. o chodnikach, które wymagają pilnej naprawy. Zdarza się, że są świadkami sytuacji, która wymaga interwencji policji. Były też przypadki, w których seniorzy udzielali pierwszej pomocy. Są do tego przeszkoleni i mają ze sobą wyposażoną apteczkę.
W tym roku, ministerialne dotacje dostało w sumie 12 świętokrzyskich samorządów i instytucji. Wśród nich także gminy: Strawczyn, Morawica, Bieliny i Chmielnik, gdzie zostanie poprawione bezpieczeństwo wokół szkół i świetlic. Gmina m.in. poprzez monitoring i spotkania z terapeutami chce przeciwdziałać zażywaniu przez młodzież dopalaczy. Z kolei w Kielcach odbędą się szkolenia z procedur kryzysowych np. w sytuacji zamachu terrorystycznego. W praktycznych zajęciach weźmie udział ok. 10 tys uczniów, nauczycieli i rodziców – mówi Katarzyna Banasik ze Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej Passa. Uczestnicy zajęć nauczą się jak przewidywać i unikać zagrożeń. Będą też ćwiczyć właściwe zachowania w sytuacji zagrożenia, by stały się one odruchowe.
Z policyjnych statystyk wynika, że województwo świętokrzyskie jest najbezpieczniejszym regionem w kraju. Na projekty związanie z poprawą bezpieczeństwa region otrzymał w tym roku 544 tysiące złotych.