Prawie 3 miliony złotych trafi do dwóch szkół średnich w Pińczowie. Unijne dofinansowanie ma pozwolić na modernizację i doposażenie Zespołu Szkół Zawodowych i tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego. Preumowę na realizację projektu podpisały w Pińczowie władze powiatowe, dyrektorzy szkół i marszałek województwa.
Starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski zwrócił uwagę, że wydatki związane z oświatą są jednymi z najważniejszych zadań powiatu. Jak dodał, potrzeby w tym zakresie są ogromne, ale na wiele inwestycji samego starostwa nie stać. Unijna dotacja – jego zdaniem – wspomoże działania w tym zakresie i podniesie jakość kształcenia. W szczególności szkolnictwa zawodowego.
Do Liceum Ogólnokształcącego trafi ponad 500 tys. zł. Pieniądze zostaną głównie przeznaczone na prace wokół wielofunkcyjnego boiska, gdzie wybudowana zostanie bieżnia i rozbudowane zaplecze sportowe. „Natomiast w Zespole Szkół Zawodowych za ponad 2 miliony złotych zmodernizujemy tamtejsze warsztaty. Chcemy zbudować kilka pracowni i je wyposażyć tak żeby szkolić na najwyższym poziomie” – powiedział Zbigniew Kierkowski.
Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Pińczowie Tadeusz Niewygoda tłumaczy, że oprócz modernizacji warsztatów, na którą zostanie przeznaczona cała pula przyznanych pieniędzy, szkoła stara się również o prawie milion unijnego dofinansowania na uruchomienie pracowni spawalniczej, która jego zdaniem uatrakcyjni ofertę edukacyjną placówki i sprosta obecnym wymaganiom rynku w zakresie edukacji zawodowej.
W naszych planach jest przekształcenie warsztatów w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w którym nasi uczniowie, po zakończeniu nauki na kierunku mechanicznym czy budowlanym, będą mogli uzyskać drugą kwalifikację jako spawacz. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować te plany – podkreślił dyrektor.
Pomysł przypadł do gustu obecnym na spotkaniu przedsiębiorcom, którzy wyrazili chęć współpracy ze szkołą zawodową w zakresie szkolenia uczniów. Jak przekonuje Zbigniew Kudasiewicz z Przedsiębiorstwa Usług Technicznych i Handlu „FMK” w Leszczach, obecnie zauważalna jest duża rozbieżność między zapotrzebowaniem rynku, a tym, co proponują szkoły zawodowe w Polsce.
Musimy przekonać młodych ludzi, że zawód tokarz, frezer, ślusarz to nie są zawody archaiczne, ale profesje, w których można dalej pracować, rozwijać się i dobrze zarabiać. W naszej pracy używamy wielu nowoczesnych narzędzi i świadczymy usługi na terenie całej Europy. Jeśli przekonamy młodzież, że można realizować się w tych zawodach, o których zapomnieliśmy, odbudujemy cały system szkolnictwa zawodowego – uważa przedsiębiorca.
Z kolei dyrektor pińczowskiego Liceum Ogólnokształcącego Anna Golik zaznaczyła, że przyznana dotacja pozwoli na unowocześnienie szkolnej infrastruktury, ale, jak dodała, potrzeby w tym zakresie są dalej duże. W planach dyrekcji ogólniaka jest pozyskanie kolejnego dofinansowania na przebudowę kilku pracowni oraz modernizację sali gimnastycznej.
Prace remontowe w obu szkołach mają się rozpocząć w przyszłym roku.