10 instytucji z regionu świętokrzyskiego dostanie unijne pieniądze na wsparcie kształcenia praktycznego. Dotacje wynoszą od 300 tysięcy złotych do 4,5 mln zł. Zostaną wykorzystane głównie na staże i praktyki u pracodawców, lepsze powiązanie nauki z przedsiębiorczością, zakup nowoczesnego sprzętu i zwiększenie kwalifikacji instruktorów praktycznej nauki zawodu.
Stowarzyszenie „Edukacja przez Internet” zrealizuje w Jędrzejowie projekt dla uczniów z kierunków informatyka i logistyka. Skorzystają oni, m.in., z zajęć z branżowego języka angielskiego. Najwięcej pieniędzy otrzyma Regionalna Organizacja Turystyczna na realizację projektu „Świętokrzyscy hotelarze dla rynku pracy”.
– Skorzystają z niego uczniowie 7 szkół gastronomicznych i hotelarskich z całego województwa – mówi koordynator projektu Aniceta Adamczak-Łypacz.
510 uczniów weźmie udział w szkoleniach i kursach zawodowych. Ponad 100 osób skorzysta z płatnych staży u świętokrzyskich pracodawców. Będą to np. hotele, restauracje, biura podróży, ośrodki informacji turystycznej. Każdy uczeń zrealizuje w firmie 150 godzin stażu, poza obowiązkowymi praktykami szkolnymi.
Projekt powstał, bo członkowie Regionalnej Organizacji Turystycznej zgłaszają, że brakuje im wykształconej kadry w branży turystyczno-hotelarskiej.
– Skorzystają z niego, m.in., uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach. Współpraca z firmami i organizacjami turystycznymi jest niezbędna – przyznaje dyrektor „Ekonomika” Lucyna Gromiec.
W dzisiejszych czasach kształcenie zawodowe bez takich instytucji nie miałoby sensu. Korzystają na tym nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele zajęć praktycznych. Dzięki unijnemu projektowi będą oni mogli zdobyć aktualną wiedzę o zawodzie.
Pieniądze dostanie też Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.
– Zainwestujemy w nowoczesne wyposażenie multimedialne, dodatkowe kursy zawodowe dla uczniów i doposażenie pracowni – mówi dyrektor szkoły Jacek Nowak.
Zakupione zostaną przede wszystkim urządzenia dla nowych kierunków, takich jak technik budownictwa, technik agrobiznesu i technik informatyk.
Marszałek Adam Jarubas dodaje, że szkoły zawodowe w regionie są też zachęcane do większej współpracy z pracodawcami. Mają w tym pomóc unijne pieniądze i wsparcie Komisji Europejskiej oraz Banku Światowego, którym zależy na przebudowie świętokrzyskiego szkolnictwa zawodowego i lepszym dopasowaniu do rynku pracy.
– Wkrótce rozpocznie się realizacja projektu pozakonkursowego za 18 mln zł – dodaje marszałek.
Na podstawie przeprowadzonych analiz i konsultacji zdecydowano, że w regionie zostanie zrealizowanych przynajmniej 5 partnerstw na rzecz modelowego kształcenia zawodowego. Założenie jest takie, że min. 40 proc. czasu przeznaczonego na kształcenie zawodowe uczeń spędzi na nauce w firmie.
W województwie świętokrzyskim na szkolnictwo zawodowe do 2020 roku jest do wykorzystania jeszcze 110 milionów złotych.