Przy klasztorze na Karczówce rozpoczął się kolejny etap remontów i prac renowacyjnych. Plan zakłada m.in. odnowienie dojścia do kościoła, remont wieży i dachu. Renowacji zostaną też poddane tynki i elewacja świątyni oraz mur wokół kościoła. Prace zaczęły się od demontażu i zabezpieczenia zabytkowych schodów.
Są one oczyszczane w jednej ze świętokrzyskich pracowni. Z przeprowadzonych analiz wynika, że schody mają przynajmniej 300 lat, a tworzył je prawdopodobnie Kacper Bażanka, barokowy architekt, pracujący m.in. na Wawelu informuje ksiądz Jan Oleszko, rektor Wspólnoty Pallotynów na Karczówce w Kielcach.
Schody trzeba było demontować bardzo ostrożnie, by ich bardziej nie uszkodzić. W trakcie demontażu okazało się bowiem, że są one bardzo popękane. Zniszczenia były spowodowały prawdopodobnie przez posypywanie ich solą i skuwanie lodu ostrym narzędziem. Analizy wskazują też, że w wyniku późniejszych prac schody zamontowano na złym podłożu, co dodatkowo wpłynęło na ich zniszczenie.
W ciągu 3 tygodni rozpocznie się montaż odnowionych schodów na specjalnym stelażu. Prawdopodobnie w lipcu rozpoczną się też prace na klasztornej wieży dodaje ks. Jan Oleszko. Trzeba zdjąć całą blachę, ponieważ jest ona bardzo skorodowana. Wtedy okaże się, czy trzeba będzie wymieniać konstrukcję, na której jest osadzone pokrycie dachowe.
Być może w tym roku uda się też wykonać prace przy klasztornym obejściu, uwzględniające m.in. utworzenie drogi dla osób niepełnosprawnych. W planach jest delikatna niwelacja terenu. Prace renowacyjne potrwają około dwóch lat i będą kosztować 3 miliony 700 tysięcy złotych. Na zakończenie planowane jest też stworzenie interaktywnego muzeum poświęconego powstaniu styczniowemu. Powstanie ono między kościołem, a wieżą. Będzie to zwieńczeniem prowadzonych od 8 lat remontów na Karczówce.
Dotychczas, dzięki dotacjom unijnym wyremontowano m.in. ogród, strychy i dziedziniec. Utworzono sale konferencyjne i ponad sto miejsc noclegowych. Prace kosztowały ok. 8 milionów złotych.
Trwają też analizy i badania historyczne, na podstawie których powstanie publikacja, opisująca poszczególne etapy rozbudowy Karczówki, od powstania klasztoru.