Czy marszałek Edward Rydz-Śmigły naprawdę otwierał budynek obecnego Wojewódzkiego Domu Kultury? Jak wyglądało spotkanie z Maksymilianem Kolbe? Odpowiedzi, m.in., na te pytania będzie można znaleźć w powstającej książce o historii Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Przedstawiona zostanie cała chronologia obiektu, od pomysłów o jego budowie sięgających grudnia 1932 roku, aż do współczesność. Tekst bez ilustracji ma już tysiąc sto stron. Publikacja prawdopodobnie ukaże się jeszcze w tym roku. Natomiast już od połowy czerwca na stronie internetowej Wojewódzkiego Domu Kultury będzie stopniowo umieszczana historia kolejnych lat istnienia budynku.
– Niektóre odkrycia będą zaskoczeniem – zapowiada autor publikacji Jarosław Machnicki.
Na przykład to, że w 1935 roku marszałek Edward Rydz-Śmigły nie otwierał oficjalnie budynku Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Był wtedy w Warszawie. Otwarcie nie odbyło się też 11 listopada, bo już wcześniej miały tu miejsce różne wydarzenia. Prawdopodobnie gdyby marszałek Józef Piłsudski żył i czuł się dobrze, sam otworzyłby kielecki obiekt, który był żywym pomnikiem na jego cześć. Niestety, zmarł kilka miesięcy wcześniej, w maju.
Z budynkiem są natomiast związane inne ciekawe i ważne wydarzenia. W 1936 roku została tu przywieziona z Warszawy „Wystawa Świętokrzyska”. Darczyńcy eksponatów zdecydowali, że pozostawią je w Kielcach pod warunkiem stworzenia muzeum. Zbiory ulokowano w rynku, w budynku, w którym dziś znajduje się Muzeum Dialogu Kultur. Weszły one w skład Muzeum Narodowego w Kielcach.
– Także w 1936 roku w budynku odbył się kongres zjednoczeniowy filatelistyki polskiej, w wyniku którego powstał Polski Związek Filatelistyczny. Miały tu miejsce także ważne spotkania i uroczystości – dodaje Jarosław Machnicki.
Przed wojną odbyło się np. spotkanie z Maksymilianem Kolbe i z jednym z księży, których wyświęcił on w Japonii. W dużej sali obecnego WDK modlono się wówczas po polsku, koreańsku i japońsku. Z kolei w latach 80. odbył się koncert znanego duetu fortepianowego Marka i Wacka oraz Czesława Niemena. W Kielcach nie było dobrej klasy fortepianów. Dwie koncertowe Yamahy zostały przywiezione samochodem, który wzbudzał sensację ze względu na podnośnik, jakim opuszczano instrumenty.
Publikacja dotycząca historii budynku WDK będzie zawierała m.in. wspomnienia osób, które opisały, co działo się z budynkiem podczas okupacji.
– Wśród ostatnio pozyskanych materiałów są m.in. archiwalia przedwojenne – mówi Jarosław Machnicki. Są to m.in. zaproszenia na zabawę noworoczną z 1936 roku i na bal maskowy z 1938 roku. Są także zdjęcia, np. z wieży spadochronowej w stronę Domu WFiPW, wykonane w 1944 roku, kiedy Niemcy założyli tu szpital dla żołnierzy. Z kolei pan Janusz Siwek przekazał 6 przedwojennych fotografii, pokazujących Wystawę Świętokrzyską – dodaje autor publikacji.
Nadal poszukiwane są też kolejne informacje o budynku WDK. Dlatego każdy, kto ma archiwalne zdjęcia, artykuły lub wspomnienia może się zgłosić do Wojewódzkiego Domu Kultury i podzielić się posiadaną wiedzą lub materiałami. Organizatorzy liczą np. na zdjęcia rodzinne ze spotkań, które odbywały się w budynku, np. studniówki, koncerty, wystawy lub zabawy karnawałowe.