40 stanowisk można było odwiedzić, podczas warsztatów archeologicznych „Żelazne korzenie”, w starachowickim Muzeum Przyrody I Techniki w Starachowicach. To cykliczna impreza edukacyjna, która przybliża wiedzę o życiu codziennym ludzi zamieszkujących dolinę Kamiennej, w okresie wpływów rzymskich.
Główną atrakcją jest prezentacja wytopu żelaza, metodą sprzed dwóch tysięcy lat. Prezentowane są także różne rzemiosła, stroje uzbrojenie i ozdoby- informuje jeden z organizatorów warsztatów- Andrzej Przychodni, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego. Wśród starożytnych rzemieślników, którzy prowadzą warsztaty są odtwarzane unikalne umiejętności, między innymi związane z farbowaniem tkanin, odlewnictwem brązu i srebra oraz obróbką skóry.
Uczestnicy warsztatów mogą przymierzyć zbroję, spróbować swoich sił w walce na miecze i postrzelać z łuku, a także przyrządzić i spróbować rzymskich potraw.
Imprezie towarzyszą prelekcje tematyczne o tematyce związanej z Rzymianami. Organizatorami warsztatów są Zarząd Powiatu Starachowickiego, Muzeum Przyrody i Techniki oraz Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego.