66 Dni Kliniczne trwają w „Uzdrowisku Busko-Zdrój SA”. Tym razem reprezentanci środowiska medycznego z całej Polski rozmawiają o kompleksowym leczeniu chorób zapalnych stawu kolanowego.
Grzegorz Gałuszka, dyrektor uzdrowiskowego szpitala „Krystyna”, zwraca uwagę, że tematyka podejmowana podczas konferencji jest szeroka i łączy wiedzę z dziedzin ortopedii, reumatologii i fizjoterapii. Dodaje, że spotkanie ma być okazją do zapoznania się najnowszymi osiągnięciami naukowymi.
W konferencji bierze udział, m.in., prof. Jacek Kowalczewski, kierownik Kliniki Ortopedii i Reumoortopedii w Otwocku. Jak zaznacza, spotkanie naukowców z różnych dziedzin w jednym miejscu przekłada się na korzyści, przede wszystkim dla chorych i na jakość ich leczenia, szczególnie ciężkich przypadków.
– Staw kolanowy jest trudny do leczenia. Głównym tematem naszych rozmów jest endoprotezoplastyka, która w Polsce niestety trochę kuleje i za mało wykonuje się takich operacji. Statystycznie liczy się, że ok. 5-6 razy mniej niż w innych krajach europejskich – przekonuje prof. Jacek Kowalczewski.
Jak dodaje, endoprotezoplastyka wymaga od lekarzy długiego czasu uczenia się i praktyki. O celowości i słuszności organizowania Dni Klinicznych przekonany jest prezes uzdrowiska, Wojciech Legawiec. Jak tłumaczy co roku proponowany jest inny temat do dyskusji.
– Często są to tematy poruszające problematykę, o której do tej pory w Polsce nie mówiono. Dzięki temu uzyskujemy cenne informacje i rozmawiamy. Często są to obrady burzliwe, ale zawsze dochodzimy do odpowiednich wniosków, które następnie wdrażamy w procesie leczenia – mówi Wojciech Legawiec.
Medyczne obrady potrwają w buskim kurorcie do jutra (sobota).