– Działanie urzędów pracy wymaga zmiany – podkreślał w Kielcach Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Trwają prace nad nową ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy mają zostać uproszczone.
Jedną z propozycji jest zwiększenie kompetencji dyrektorowi pośredniaka, który mógłby podejmować decyzje związane z rynkiem pracy.
– Zniesione zostałoby profilowanie bezrobotnych, które dla wielu okazało się stygmatyzujące – mówi wiceminister.
Zniesione mają być też limity wiekowe, dzięki czemu pomoc będą mogły uzyskać także osoby po 30. roku życia. Zdecydowanie większe wsparcie ma trafiać do miejscowości, w których bezrobocie jest najwyższe. Zmienić ma się też sposób wspierania osób długotrwale bezrobotnych.
Zmiany na pewno nie wejdą w życie w tym roku. Być może uda się je wprowadzić za rok.
– Szansą dla świętokrzyskich powiatów, w których sytuacja zatrudnieniowa jest słabsza jest przyciągnięcie dużych inwestorów – mówi poseł Krzysztof Lipiec.
Największe problemy z bezrobociem są w północnej części regionu, w powiatach starachowickim, ostrowieckim, a przede wszystkim skarżyskim, gdzie bezrobocie sięga 19 proc. Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości zabiegają o to, żeby tam zostały zlokalizowane ważne inwestycje, m.in. sektora energetycznego.
– Świętokrzyskie ma duży potencjał, szczególnie jeśli chodzi o kadrę inżynieryjno-techniczną – dodał poseł.
Senator Krzysztof Słoń dodał, że ważne są też działania resortu dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych. Od lat są one w słabszej sytuacji na rynku pracy. Senator wyraził nadzieję, że ministerialne programy zmienią tę sytuację i pozwolą na zatrudnienie przynajmniej kilku tysięcy niepełnosprawnych w kraju.
Obecnie w Polsce bezrobocie jest najniższe od 26 lat. W województwie świętokrzyskim wynosi 9,9 proc. Rząd przeznacza ponad 6 mld 600 mln zł z Funduszu Pracy na aktywne zwalczanie bezrobocia. Z tej kwoty ponad 180 mln zł trafia do województwa świętokrzyskiego. Resort chce, by te pieniądze były lepiej wydawane i żeby powstawało dzięki nim, np., więcej stałych miejsc pracy.