Do końca czerwca zostanie podpisane porozumienie między gminą Łagów, a kopalniami działającymi na jej terenie. Dokument będzie dotyczył budowy drogi dojazdowej z zakładów, do trasy krajowej numer 74 oraz bieżącego monitorowania norm zapylenia. Rozmowy ze stronami prowadzi zespół ds. sytuacji w gminie Łagów, działający przy Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego.
Na dzisiejszym posiedzeniu rady przedstawiono raport z dotychczasowych spotkań. Przewodniczący zespołu i prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw- Aleksander Kabziński informuje, że gmina w czerwcu ogłosi przetarg na wykonanie alternatywnej drogi. W budowę zaangażują się prawie wszystkie zakłady. Trasa mogłaby powstać w ciągu kilku miesięcy. Nie rozwiąże ona całkowicie problemu zapylenia powodowanego przez samochody z kruszywem, ale znacznie zmniejszy jego uciążliwość. Do końca czerwca, każdy przedsiębiorca przedstawi też na piśmie informację, jak będzie u siebie ograniczać zapylenie i realizować zapisy decyzji środowiskowych – dodaje Aleksander Kabziński.
Wójt Łagowa- Paweł Marwicki podkreśla, że gmina od lat była pozostawiona sama sobie z problemem pylących kopalń. Pisma do wszystkich instytucji kończyły się odpowiedziami, że zakłady działają zgodnie z prawem, na mocy przyznanych koncesji. Tymczasem w niektórych miejscach roczne normy zapylenia były przekraczane 70-krotnie, czego najbardziej doświadczają okoliczni mieszkańcy. Wójt uważa, że zaangażowanie w sprawę Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego przynosi efekty. Dzięki temu, od dwóch miesięcy w gminie jest zainstalowane urządzenie do pomiaru siły wstrząsów i wybuchów. Mieszkańcy zauważyli, że od tego czasu wstrząsy są słabsze i mniej uciążliwe.
Aleksander Kabziński dodaje, że problemem w Łagowie jest duże rozdrobnienie zakładów, z których każdy ma innego właściciela i własne priorytety. W porozumieniu, które podpiszą strony ma się znaleźć zapis o obowiązkowych, corocznych spotkaniach pod przewodnictwem WRDS. W gminie Łagów działa sześć kopalń. Rocznie wydobywa się w nich ok. 4 mln ton kruszywa, co stanowi 1/10 wydobycia w całym województwie.