3 gminy z województwa świętokrzyskiego dostaną ministerialne pieniądze na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Dotacje do realizacji 78 projektów z całego kraju przyznało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Najlepiej ze wszystkich wniosków został oceniony projekt z Daleszyc. W związku z tym, gmina, jako jeden z trzech samorządów otrzymała też finansową nagrodę ministra. W gminie Daleszyce zdiagnozowano kilkadziesiąt rodzin z przemocą, w których wychowuje się ok. 100 dzieci. Projekt „SOS dla rodziny” zakłada m.in. spotkania informacyjne z policją w szkołach oraz porady i warsztaty terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych przemocą. Najważniejszym elementem są jednak mediacje prowadzone w stworzonym rok temu ośrodku. Dotąd byli nimi objęci wyłącznie skonfliktowani rodzice. Teraz 20 mediatorów zostanie też przygotowanych do pracy z dziećmi, których opinie są bardzo ważne podczas mediacji.
Renata Segiecińska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach podkreśla, że mediacje dla rodzin, w których występuje przemoc przynoszą efekty. Najbardziej cieszy wyraźna poprawa sytuacji wśród rodzin, w których przemoc występowała od wielu lat. W rodzinie, w której przemoc istniała od 10 lat mediacja spowodowała wyjaśnienie dawnych pretensji, które stały się powodem agresji. Teraz sytuacja się poprawia. Rodzice zaczęli ze sobą rozmawiać, poszli do pracy i wspólnie podejmują decyzje dotyczące wychowania dzieci.
W gminie Końskie dzięki ministerialnej dotacji powstanie odrębny pokój, w którym specjaliści będą się spotykać i rozmawiać z ofiarami przemocy. Z kolei w Górnie w lipcu uruchomiona zostanie m.in. poradnia telefoniczna.
Nie wiadomo, jaka dokładnie jest skala problemu przemocy w rodzinie w regionie świętokrzyskim, ponieważ nadal dla wielu osób jest to temat tabu. Oszacować ten problem pomaga liczba niebieskich kart, zakładanych m.in. przez policjantów i pomoc społeczną. Co roku rośnie ich liczba w regionie, co prawdopodobnie oznacza, że rośnie świadomość ofiar przemocy w rodzinie – mówi rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. W całym województwie w ubiegłym roku wydano 4 281 niebieskich kart. Dla porównania, w 2014 roku było ich 3 818, a w 2013 roku 2 555. W tym roku policja założyła najwięcej niebieskich kart w powiatach: kieleckim i ostrowieckim.
W tym roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło 3 mln zł na wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Świętokrzyskie samorządy otrzymały od 27 do 28 tysięcy złotych dotacji. O dotację ubiegało się 27 projektów z województwa świętokrzyskiego. Do oceny na etapie ministerialnym komisja stworzona w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim rekomendowała 10 wniosków.