Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwały sandomierskiej Rady Miasta z grudnia ubiegłego roku, dotyczące odwołania jej prezydium. Sposób procedowania – przyjęcie rezygnacji oraz powołanie następców członków prezydium zaskarżył do wojewody świętokrzyskiego były przewodniczący rady Robert Pytka. Z kolei wojewoda Agata Wojtyszek zwróciła się do WSA o prawne rozstrzygnięcie tej kwestii.
Jak informowaliśmy – na grudniowej sesji Rady Miasta Sandomierza przewodniczący tego gremium Robert Pytka złożył rezygnację. Uzasadniał swoją decyzję brakiem należytej współpracy w koalicji. Wyjaśniał wówczas i nadal podtrzymuje swoje stanowisko, że polityka władz miasta zmierza w niekorzystnym dla sandomierzan kierunku.
Robert Pytka stwierdził w rozmowie z Radiem Kielce, że oburza go sposób dysponowania budżetem Sandomierza. – Gdy przyjmowaliśmy plan finansowy na 2016 r. mieliśmy wizję rozwoju miasta z korzyścią dla mieszkańców. Burmistrz obiecał usprawnienie ciągów komunikacyjnych, remont ulic Cieśli i Maciejowskiego, do którego nie doszło. Wycofał się również z budowy parkingów, choć miasto jest oblegane przez turystów. Obiecano też rozbudowę biblioteki. Miasto nie pozyskało żadnych funduszy zewnętrznych, w ciągu tych dwóch lat, choć potrzeby są duże. Niedawno majątek byłej Wyższej Szkoły Humanistyczno- Przyrodniczej został wystawiony na sprzedaż, mimo, że funkcje tych obiektów zapisane są, jako edukacyjne. Nie mogłem dłużej głosować za przesunięciami w budżecie. W tych kwestiach nie było w koalicji żadnej współpracy, ani rozmów – dodał Robert Pytka.
W związku z tym w grudniu ubiegłego roku Robert Pytka zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Miasta. Jego dymisja została przyjęta. Rezygnację złożyli też wiceprzewodniczący: Wojciech Czerwiec i Andrzej Bolewski. Niespełna godzinę później wybrano nowe prezydium, którego przewodniczącym został Andrzej Bolewski. Dotychczasowa koalicja rozpadła się. Głosowania odbyły się w trybie jawnym.
Robert Pytka przypomniał, że w sytuacji, kiedy do dymisji podaje się całe prezydium, czas na uprawomocnienie się uchwały, to miesiąc. Tymczasem nowy przewodniczący ogłosił terminy kolejnych sesji Rady Miasta. Powinna to uczynić wojewoda świętokrzyski, ale ze względu na zaskarżony tryb przyjęcia uchwał, nie mogła tego zrobić, oczekując na rozstrzygnięcie WSA.
Pod znakiem zapytania zatem, stoi prawomocność decyzji sandomierskiej Rady Miasta, które zapadały w ciągu ostatniego półrocza.
Koalicję do grudnia ubiegłego roku tworzyły kluby: Prawo i Sprawiedliwość, Sandomierskie Porozumienie oraz Nasze Miasto Sandomierz. Robert Pytka reprezentuje PiS, a Wojciech Czerwiec Sandomierskie Porozumienie.