13 maja w wielu kościołach odbędą się nabożeństwa i czuwania związane ze stuleciem objawień fatimskich. Diecezja kielecka będzie świętować to wydarzenie w Dyminach. Znajduje się tam pierwszy w diecezji kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej. Świątynia istnieje od 1986 roku, a Matka Boża Fatimska patronuje jej od 27 lat.
Uroczystość pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego rozpocznie się o godzinie 18.30. W programie jest m.in. konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu i msza, podczas której biskup Jan Piotrowski zawierzy całą diecezję Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej. Nabożeństwo zakończy się procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej oraz Apelem Jasnogórskim.
Kult Matki Bożej Fatimskiej rozpoczął się w Dyminach w 70. rocznicę objawień, na początku istnienia parafii – wspomina jej proboszcz ks. Tadeusz Szeląg. Najpierw odprawiano nabożeństwa fatimskie 13-go dnia każdego miesiąca. Potem zaczęto też organizować wieczorne nabożeństwa w pierwsze soboty miesiąca. Rozpoczynały się one Apelem Jasnogórskim i trwały do 1:30 w nocy. O północy odprawiano mszę świętą. Teraz nabożeństwa także się odbywają, ale uczestniczy w nich mniej osób i trwają krócej.
Współcześnie także warto pamiętać o przesłaniu objawień fatimskich. Jest ono ciągle aktualne, co podkreślali także papieże św. Jan Paweł II i Benedykt XVI – mówi ks. Mirosław Cisowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego diecezji kieleckiej. Żyjemy w czasach pełnych napięć zarówno w relacjach międzynarodowych, jak i wewnątrz kraju. Tymczasem Matka Boża w orędziu podkreślała, że pokój na świecie jest możliwy pod warunkiem nawrócenia ludzkich serc.
Matka Boża po raz pierwszy ukazała się trojgu pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi 13 maja 1917 roku. Podczas kolejnych objawień przekazała im trzy tzw. tajemnice fatimskie. W chwili objawień dzieci miały: dziesięć, dziewięć i siedem lat.
We wrześniu, w związku z jubileuszem, odbędzie się diecezjalna pielgrzymka diecezji kieleckiej do Fatimy. Będzie jej przewodniczył biskup Jan Piotrowski.