Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowuje wystawę Józefa Szermentowskiego i Franciszka Kostrzewskiego. Są to wybitni malarze polskiego realizmu, związani z Ziemią Świętokrzyską. Józef Szermentowski urodził się w Bodzentynie. Był jednym z prekursorów polskiego malarstwa pejzażowo- rodzajowego.
Z kolei Franciszek Kostrzewski, malarz, rysownik i karykaturzysta przebywał w Kielcach w połowie XIX wieku na zaproszenie naczelnika powiatu kieleckiego i kolekcjonera sztuki Tomasza Zielińskiego. Obaj artyści spotkali się w domu Zielińskiego. To właśnie tam Franciszek Kostrzewski udzielał Józefowi Szermentowskiemu lekcji rysunku.
Ekspozycja w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich będzie pokazywać związki artystów z regionem, a także wpływ obu twórców na rozwój polskiego malarstwa. Będzie można zobaczyć krajobrazy, sceny rodzajowe, ilustracje i satyry prasowe z XIX wieku. Zaprezentowane zostaną też dzieła z kolekcji Tomasza Zielińskiego. Muzeum Narodowe zgromadziło ok. 300 prac obu artystów. Nadal jednak poszukiwane są kolejne dzieła – mówi Urszula Kinder, rzecznik instytucji. Muzeum liczy na pomoc mieszkańców całego regionu w przygotowaniu wystawy. Ze względu na silne związki obu twórców z Świętokrzyskiem niewykluczone, że w wielu domach znajdują się ich prace. Urszula Kinder zachęca do tego, żeby przejrzeć domowe kolekcje. Jeśli okaże się, że są w nich prace Szermentowskiego lub Kostrzewskiego, to Muzeum Narodowe chętnie wypożyczy je na czas trwania wystawy.
Wernisaż wystawy „Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” zaplanowano na grudzień. Wcześniej, w czerwcu, w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie można oglądać wystawę „Kapelusze z głów”. Zostaną na niej przedstawione damskie i męskie nakrycia głowy z Europy, Azji i obu Ameryk. Kolekcja pochodzi z czeskiego Muzeum Ziemi Nowojiczyńskiej, które posiada największy na świecie zbiór kapeluszy. Ekspozycja zostanie poszerzona o polskie nakrycia głowy, w tym kapelusz myśliwski Henryka Sienkiewicza.