Budowa odrębnej drogi wyjazdowej, stały monitoring zapylenia i zejście poniżej 20 metrów w głąb ziemi to główne obszary rozmów władz Łagowa z przedstawicielami kopalń działających w gminie.
O włączenie się przedsiębiorców w budowę nowej drogi, łączącej ich zakłady z trasą krajową nr 74, zabiega samorząd. Byłaby ona oddalona o ok. 600 metrów w stronę Opatowa i przeznaczona dla ciężkich samochodów z kruszywem, które powodują uciążliwe zapylenie wtórne.
– Gmina zaprojektowała drogę i zabezpieczyła pieniądze na wykup gruntów pod inwestycję – mówi Paweł Marwicki, wójt Łagowa.
Dwa zakłady już zadeklarowały, że na pewno będą partycypować w kosztach budowy drogi. Pozostałe kopalnie, które mogłyby korzystać z tej trasy mają wkrótce określić, jaki wkład mogłyby wnieść w tę inwestycję. To dla samorządu najważniejszy punkt w uzyskaniu poprawy obecnych, uciążliwych warunków.
Według kosztorysu droga będzie kosztować około 3 milionów złotych. Jeśli gmina i przedsiębiorcy podpiszą porozumienie o budowie to trasa mogłaby powstać jeszcze w tym roku. Na terenie każdej kopalni miałoby też być zainstalowane urządzenie stale mierzące poziom emisji pyłów.
Jednak porozumienie, nad którym pracują strony ma dotyczyć nie tylko unormowania kwestii środowiskowych. Przedsiębiorcom zależy na wieloletniej kontynuacji wydobycia kruszców i możliwości zejścia z pracami poniżej 20 metrów w głąb ziemi.
– Gmina ostrożnie podchodzi do tej propozycji, ale nie zamyka się na nią – mówi Paweł Marwicki. – Jeżeli kopalnie wspólnie opracują dokumentację hydrologiczną, dającą pogląd wójtowi i radnym na ewentualne problemy związane z zejściem poniżej wód gruntowych, to będzie to podstawa do rozmów o ewentualnym umożliwieniu głębszego wydobycia – dodaje.
Gminę interesują, m.in., kwestie związane z odwadnianiem kopalń i oddziaływaniem na studnie głębinowe, które zaopatrują mieszkańców w wodę.
Rozmowy koordynuje zespół problemowy ds. sytuacji w gminie Łagów, który został powołany przy Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Impulsem było zgłaszanie przez mieszkańców występowania uciążliwego kurzu i pyłu w sąsiedztwie zakładów. Gmina zleciła nawet badania, z których wynika, że w jednym z punktów wystąpiło 72-krotne przekroczenie rocznej normy zapylenia.
W gminie Łagów działa sześć kopalń. Rocznie wydobywa się w nich ok. 4 mln ton kruszywa. Podsumowanie dotychczasowych rozmów zostanie przedstawione na majowym posiedzeniu WRDS.