1 czerwca cały region świętokrzyski będzie czytał Żeromskiego. Akcję organizuje Urząd Marszałkowski. Zostanie ona zainaugurowana w „Szklanym Domu” w Ciekotach. W programie będzie wspólne, głośne czytanie „Syzyfowych prac” oraz występy artystyczne. Gościem honorowym wydarzenia będzie Kazimiera Zapałowa, prezes Towarzystwa im. Stefana Żeromskiego, zasłużona w upamiętnianiu dorobku pisarza i jego związków z Ziemią Świętokrzyską.
– Do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów skierowane zostały pisma z prośbą o włączenie się w akcję – mówi marszałek Adam Jarubas. – Samo czytanie jest dobrym pretekstem do organizowania innych wydarzeń, wystaw i pikników. Formuła jest otwarta i zależy od kreatywności nauczycieli i uczniów. Organizacja akcji w lokalnych środowiskach ma przypomnieć, że czytanie jest ważne, a Stefan Żeromski podejmował w swoich dziełach ważne tematy – dodaje marszałek.
– W akcję na pewno włączy się Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach Scholasterii – mówi Joanna Broniek, dyrektor placówki. – Na wojewódzkiej inauguracji akcji dzieci wraz z dyrektorem będą czytały fragmenty „Syzyfowych prac”. Dzieci z klas 1-6 nie czytają jeszcze książek pisarza, bo są one za trudne i przeznaczone dla starszej młodzieży. Jednak pomimo to uczniowie podstawówki z Mąchocic znają życiorys swojego patrona i wiedzą, o czym pisał – dodaje.
Stefan Żeromski to wybitny autor wielu ważnych przesłań, zawartych nie tylko w lekturach, ale też w tekstach publicystycznych. Przykładem jest publikacja „Snobizm i postęp” – mówi Krystyna Nowakowska, dyrektor Centrum Edukacyjnego „Szklany Dom” w Ciekotach. – Jest to tekst trudny, ale nawiązuje do językoznawstwa w naszym regionie, a szczególnie w Dolinie Wilkowskiej. Żeromski postawił tezę, że najbardziej czysty język polski pochodzi z tych terenów, gdyż było tu najmniej naleciałości obcych języków – mówi Krystyna Nowakowska.
Akcja jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza”. Jest też odpowiedzią na wskaźniki czytelnictwa, według których w ciągu poprzedniego roku zaledwie 37% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Inicjatywa ma zachęcać dzieci i młodzież do czytania.