Działka w Nowej Słupi byłaby najlepszą lokalizacją dla nowego budynku Muzeum Przyrodniczego, które obecnie mieści się na Św. Krzyżu. Tak wynika z ekspertyzy zleconej przez Świętokrzyski Park Narodowy. Rozpatrywane były dwie lokalizacje: przy wejściu na Szlak Królewski w Nowej Słupi oraz przy wjeździe na Św. Krzyż od strony Huty Szklanej.
Pod uwagę brano m.in. kształt, wielkość działki i linię zabudowy. Działka w Nowej Słupi będzie dawała projektantom większą swobodę przy tworzeniu koncepcji architektonicznej obiektu. Teren został zgłoszony przez prywatnego właściciela. Wstępna umowa zakładała, że Świętokrzyski Park Narodowy przejmie działkę na zasadzie wymiany. Teraz rozpoczną się ostateczne negocjacje w tej sprawie, by Park jak najszybciej stał się prawnym właścicielem działki. Dopiero wtedy możliwe będzie opracowanie dokumentacji przygotowawczej inwestycji – informuje Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W międzyczasie będą trwały prace nad scenariuszem nowej wystawy, by projekt budynku i przestrzeni wystawowej stworzyć według konkretnych założeń i wytycznych.
Nowy obiekt będzie miał większą powierzchnię, lepiej dostosowaną do celów wystawienniczych niż obecna siedziba muzeum, mieszcząca się w części zabudowań klasztornych Św. Krzyża. Jan Reklewski chciałby, żeby w Nowej Słupi powstał jeden z najlepszych ośrodków edukacji przyrodniczej w kraju. Głównym odbiorcą staje się pokolenie przyzwyczajone do skrótowej i multimedialnej formie przekazu. Nie można się opierać na gablotach i dużej ilości tekstu. W planach są nowoczesne techniki projekcji, które będą też umożliwiały bieżące zmiany i uatrakcyjnianie ekspozycji.
Koncepcja architektoniczna budynku powstanie w przyszłym roku. Świętokrzyski Park Narodowy szuka już pieniędzy na sfinansowanie prac. Możliwe jest pozyskanie dotacji np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Funduszu Leśnego lub krajowego programu Infrastruktura i Środowisko. Po wybudowaniu nowego budynku, pomieszczenia klasztorne, w których obecnie znajduje się siedziba Muzeum Przyrodniczego zostaną opuszczone i oddane oblatom, którzy od lat zabiegają o ich odzyskanie.
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej planuje stworzyć w tym miejscu Instytut Dialogu Kultur i Religii, w którym znajdowałoby się m.in. muzeum poświęcone historii Świętego Krzyża wraz z odtworzeniem Świętokrzyskiej Biblioteki i skryptorium.