Poród, to dzień, na który kobieta czeka kilka miesięcy. Gdy wreszcie do terminu porodu pozostało już tylko kilka tygodni, pora poczynić ostatnie przygotowania przed pójściem do szpitala. O tym, jak kobieta powinna się przygotować do tego szczególnego dla siebie czasu w życiu rozmawiamy z Zofią Otwinowską, położną koordynującą sali porodowej przy Klinice Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
– Kobieta, by odpowiednio przygotować się do tego szczególnego dnia w życiu powinna dbać o siebie nie tylko na kilka dni, czy tygodni przed porodem.
Tak, przyszła mama już od początku ciąży musi szczególnie dbać o siebie. Najważniejsze to zdrowe, racjonalne odżywanie się, kontrola przyrostu wagi ciała, unikanie stresu oraz wystarczająca ilość snu na dobę, czyli od 8 do 10. Jeżeli jest to możliwe powinna także ucinać sobie w ciągu dnia drzemkę, ale nie zapominać też o aktywności fizycznej. Ważne jest również to, by kobieta była świadoma, co ją czeka podczas porodu. W tym przypadku nieodzowne są zajęcia w szkołach rodzenia.
– Od którego tygodnia, czy miesiąca ciąży kobieta powinna zacząć chodzić do szkoły rodzenia?
Polecamy zapisanie się do szkoły pod koniec drugiego, na początku trzeciego trymestru ciąży, czyli na przełomie szóstego – siódmego miesiąca ciąży. Zastanawiając się nad wyborem szkoły rodzenia kobieta powinna się pomyśleć jakie są jej oczekiwania. Każda szkoła prowadzi bowiem swój indywidualny tok wykładów i ćwiczeń praktycznych. Natomiast taki typowy program szkoły rodzenia obejmuje cykl wykładów o rozwoju wewnątrzmacicznym płodu, przebiegu ciąży, porodu i połogu. Wprowadza w tajniki karmienia naturalnego piersią, uczy także opieki i pielęgnacji nad noworodkiem.
Zaletą przyszpitalnych szkół rodzenia jest to, że prowadzą je pracownicy szpitala. Dlatego przy porodzie kobieta może się czuć mniej zestresowana, ponieważ osoby które będą pomogły urodzić jej dziecko, będą znane przyszłej mamie.
– Przyszła mama nie powinna na ostatnią chwilę zostawiać spakowania niezbędnych, potrzebnych rzeczy, które przydadzą się jej i jej dziecku w szpitalu. Co powinien zawierać taki bagaż?
Kobieta powinna ze sobą zabrać dokumenty, takie jak dowód osobisty, dokument ubezpieczenia, karta przebiegu ciąży, numer NIP pracodawcy i własny NIP. Jeżeli chodzi natomiast o wyniki badań, to przy przyjęciu do szpitala wymagane są: morfologia krwi, grupa krwi (oryginalny dokument), ostatnie badanie USG, WR lub jego odpowiednik (VDRL, USR), badanie na nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby typu B i wynik posiewu w kierunku paciorkowców grupy B. Jeśli kobieta planuje podczas porodu znieczulenie zewnątrzoponowe, potrzebne będą także: APTT, PT oraz fibrynogen.
Kobieta nie powinna zapominać też o zabraniu ze sobą do szpitala wygodnych koszul nocnych, bielizny, podpasek poporodowych, stanika do karmienia i wkładek laktacyjnych, ręcznika pod prysznic, kapci, pieluch tetrowych do przecierania twarzy, środków kosmetycznych, czy niegazowanej wody mineralnej. Natomiast w bagażu dziecka powinny znajdować się przybory toaletowe, pieluchy, kilka zmian śpioszków, czapeczki, skarpetki oraz rękawiczki.
– Wiele kobiet boi się, że przegapi sygnał świadczący o tym, że poród się rozpoczął i na czas nie zdąży dojechać do szpitala.
Tak, natomiast pamiętajmy, że poród nie wygląda jak na filmach i na pewno nie trwa kilka minut. Oznak zbliżającego się porodu nie da się zignorować. To odejście wód płodowych, regularne skurcze powtarzające się co 3 – 4 minuty, gorączka, czy obfite krwawienie bądź intensywne plamienie w kolorze czerwonym.
Pamiętajmy, że zarówno przed porodem, jak i w jego trakcie najważniejsze jest pozytywne myślenie, bo ono wpływa na nasze samopoczucie, a także samopoczucie dziecka.