W Sandomierzu odbyły się obchody 80. rocznicy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jednej z ulic w prawobrzeżnej części miasta nadano imię Wacława Brzozowskiego. Był on twórcą i pierwszym dyrektorem huty szkła okiennego, której budowę rozpoczęto w 1960 roku.
Inwestycja nawiązywała do przemysłu przedwojennego COP, konkretnie do huty szkła „Metan”, która wówczas powstała w Nowym Kamieniu, w sąsiedztwie Sandomierza i z której zostały tylko ruiny.
Jak powiedział przewodniczący Rady Miasta Andrzej Bolewski, powstanie huty w prawobrzeżnej części Sandomierza wiązało się nie tylko z przemysłem i nowymi miejscami pracy, ale i z wielokierunkowym rozwojem Sandomierza. Przy zakładzie powstały mieszkania, hotel, przedszkole i dom kultury.
W ceremonii nadania imienia ulicy uczestniczyła wnuczka Wacława Brzozowskiego Ewa Zdebel, która powiedziała, że cała rodzina jest dumna z tego wyróżnienia.
– Dzięki jego skromności i postawie potrafił zrozumieć każdego człowieka: prostego robotnika i wykształconą osobę. Szanował wszystkich jednakowo, człowiek był dla niego zawsze człowiekiem. Jego życiowym mottem była uczciwość i przyzwoitość. Te wartości wpajał nam wszystkim – dodała.
Uchwałę w sprawie nadania imienia ulicy Rada Miasta podjęła w 2016 roku. Stało się to na wniosek mieszkańców oraz byłych pracowników huty szkła. Ulica im. Wacława Brzozowskiego to odcinek biegnący od ul. Kamila Baczyńskiego w kierunku Zarzekowic.
W ramach obchodów jubileuszowych w Porcie Kultury odbyła się sesja popularno-naukowa nt. przemysłu szkła płaskiego w Sandomierzu, który kontynuowany jest do dzisiaj.