W Połańcu odbyły się obchody 223. rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. Rozpoczęła je uroczysta sesja Rady Miasta, którą otworzył przewodniczący Stanisław Lolo.
Przypomniał znaczenie Uniwersału Połanieckiego i stwierdził, że miasto i jego mieszkańcy są dumni z tak bogatej historii, kultywują tradycje kościuszkowskie, a postać Tadeusza Kościuszki – wielkiego duchowego przywódcy – cały czas motywuje do podejmowania ważnych inicjatyw na rzecz miasta, co można zauważyć po jego rozwoju.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek stwierdził, że Uniwersał Połaniecki posiada nieprzemijające wartości.
– Dostrzeżono wówczas, że naród to nie tylko szlachta i mieszczanie, ale i chłopi, którzy stanowili wtedy prawie 80 procent społeczeństwa. Zreflektowano się odnośnie problemu i podjęto próbę jego rozwiązania środkami, które wówczas były możliwe. Podobnie teraz – nie możemy zapominać, że głos mieszkańców naszego województwa to mieszkańcy wsi, musimy dbać o polską wieś i polskiego rolnika, a także wspomagać ponieważ czasami bez pomocy państwa na tym trudny rynku rolnicy nie są w stanie sobie poradzić – dodał poseł Kwitek.
W uroczystościach uczestniczyły liczne delegacje z pocztami sztandarowymi. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu. Uczniowie mówili nam, że to ważna rocznica bo przypominająca o wydarzeniach z przeszłości.
– Historia jest ważna, trzeba o niej pamiętać aby kolejne pokolenia także mogły się tym szczycić – mówili nam uczniowie.
Po sesji zebrani przeszli z Centrum Kultury i Sztuki pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Następnie na Kopcu Kościuszki odbyła się uroczysta msza święta, a potem występy artystyczne.
Uroczystościom towarzyszył zjazd środowisk kościuszkowskich, w którym wzięło udział kilka formacji. Tegoroczne obchody połączone są z setną rocznicą usypania Kopca Kościuszki w Połańcu.
Uniwersał Połaniecki był drugim po Konstytucji i zarazem ostatnim aktem prawnym Rzeczpospolitej. Formalnie przyznawał ograniczoną wolność osobistą chłopom pańszczyźnianym. Głównym celem tego dokumentu było zalegalizowanie oddziałów kosynierów i umożliwienie chłopom walki zbrojnej.