W Sandomierzu trwają uroczystości z okazji 80. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego.
O godzinie 10 w Porcie Kultury przy ul. Portowej odbędzie się koncert Sandomierskiej Orkiestry Dętej, można będzie zwiedzać okolicznościową wystawę. Następnie o 11.00 na osiedlu Baczyńskiego odbędzie się ceremonia nadania jednej z ulic imienia Wacława Brzozowskiego. Był to budowniczy i pierwszy dyrektor huty szkła w Sandomierzu, nazywany „ojcem przemysłu sandomierskiego”. Uchwałę w sprawie nazwania ulicy jego imieniem przyjęła Rada Miasta.
Dalsze uroczystości kontynuowane będą w Porcie Kultury od godziny 11.30 do 17.00. W tym czasie odbędzie się sesja popularno-naukowa pt. „Przemysł szkła płaskiego w Sandomierzu – historia, teraźniejszość i przyszłość”.
Jak powiedział przewodniczący Rady Miasta Andrzej Bolewski – idee Centralnego Okręgu Przemysłowego są w pewnym stopniu kontynuowane w Sandomierzu. Najlepszym przykładem jest dynamiczny rozwój przemysłu szklarskiego, działa tu przodująca w świecie firma. Miasto ma warunki do rozwoju turystyki i kultury. Wpisuje się to w jedno z głównych założeń Centralnego Okręgu Przemysłowego. Sandomierz w tym projekcie miał być stolicą COP-u i nowego województwa, oraz prężnym ośrodkiem administracyjno-kulturalnym.
Centralny Okręg Przemysłowy był największym przedsięwzięciem ekonomicznym II Rzeczypospolitej. Głównym jego celem był rozwój przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego. W tamtym czasie, m.in., rozbudowano fabrykę broni w Starachowicach, w Pionkach zmodernizowano Państwową Wytwórnię Prochu, w Nowej Sarzynie rozpoczęto budowę Zakładów Chemicznych, w Mielcu powstały Państwowe Zakłady Lotnicze, a w Dębie wytwórnia amunicji.