„Dziś z całym Kościołem Kieleckim i naszym miastem pozwalamy się prowadzić Matce Bożej Łaskawej do Jezusa, Dobrego Pasterza. Ona zawsze, jak wrażliwa Matka, dostrzega ludzkie potrzeby” – mówił podczas sumy odpustowej w kieleckiej katedrze biskup Jan Piotrowski.
Matka Boża Łaskawa Kielecka jest patronką miasta od 1991 roku. Jej obraz trafił do świątyni ok. 1600 roku i szybko zasłynął wieloma łaskami, które otrzymywali modlący się przy nim wierni. Z miejscowości takich jak Włoszczowa i Chmielnik do Kielc przybywały piesze pielgrzymki, by modlić się przed cudownym obrazem.
– Cudowny wizerunek przedstawia Maryję, wskazującą na Jezusa. Poprzez ten gest Matka Boża od wieków wskazuje kielczanom, że to on jest bramą owiec i Dobrym Pasterzem - mówił biskup kielecki Jan Piotrowski.
– W dziejach Kościoła Jej głos rozbrzmiewał często, gdy widziała, że Jej dzieci nie czynią tego, czego oczekuje Jezus. Maryja przemówiła np. w Lourdes, La Salette, Fatimie, Gietrzwałdzie i Kibeho. Jej orędzie jest zaskakująco proste: módlcie się, nawracajcie i pokutujcie. A mimo wszystko nie jest słyszane i przyjmowane – dodał hierarcha.
Dla wielu osób Matka Boża jest tematem drwin, złorzeczenia i pogardy – mówił ks. bp Jan Piotrowski.
– Kto gardzi Matką Jezusa nie może mieć Bożego Syna za Dobrego Pasterza. Stąd dziś tylu ludzi błądzących, oziębłych, rozkochanych w bezwstydzie moralnym, tym co czasowe, przyjemne i niezobowiązujące – dodał.
– Dzisiejsza uroczystość jest świętem wszystkich kielczan – mówi proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Kędzierski. I przypomina, że Matka Boża Łaskawa jest patronką Kielc od 1991 roku. Najpierw papież Jan Paweł II koronował obraz podczas swojej wizyty w Masłowie. Potem, dzięki staraniom ówczesnego biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego, Stolica Apostolska wydała specjalny dokument, ogłaszający Matkę Bożą Łaskawą patronką Kielc.
Obraz znajduje się w kieleckiej katedrze od ok. 1600 roku. Podarował go audytor krakowskiego sądu biskupiego Wojciech Piotrowski. Już w 1626 roku przy świątyni powołano Arcybractwo Różańcowe, które czciło Matkę Bożą Łaskawą. Jej kult szybko się rozpowszechniał ze względu na łaski, których doświadczały osoby modlące się przed obrazem – dodaje ks. Adam Kędzierski. Kroniki parafialne z XVII wieku zawierają wiele podziękowań za doznane łaski, np. uzdrowienia. W tamtym czasie do kieleckiej katedry pielgrzymowali pieszo mieszkańcy oddalonych miejscowości, np. Włoszczowy i Chmielnika. Kult Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej był szczególnie popularny w II połowie XVIII wieku.
Proboszcz kieleckiej katedry dodaje, że także współcześnie pojawiają się osoby, które chcą zostawić wotum przy ołtarzu Maryi, w podziękowaniu za otrzymane łaski. Dlatego ks. Adam Kędzierski zastanawia się nad przeznaczeniem jednej ze ścian w kaplicy na umieszczanie przez wiernych pamiątek ich wdzięczności. Byłoby to wymownym znakiem tego, że cuda ciągle się dzieją – podkreśla proboszcz.
Po południu ok. 16.30 ulicami Kielc przejdzie procesja różańcowa z kościoła św. Maksymiliana do katedry. Co roku w święto patronki Kielc organizuje ją Rycerstwo Niepokalanej. Uczestnicy nabożeństwa modlą się w intencji miasta i jego mieszkańców. Uroczystość zakończy się w katedrze mszą o godzinie 18.00 i koncertem scholi gregoriańskiej.
POSŁUCHAJ HOMILII BISKUPA JANA PIOTROWSKIEGO: