Reżyser Dorota Kędzierzawska otrzymała dzisiaj Koronę Sandomierską – symbol Festiwalu Filmów- Spotkań Niezwykłych.
Uroczysta gala odbyła się w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Dorota Kędzierzawska powiedziała Radiu Kielce, że Korona jest dla niej miłym wyróżnieniem. Bardzo szanuje twórców, którzy idą swoją drogą i dlatego jest wzruszona, że dostrzeżono ją jako twórcę. Dodała, że Festiwal Filmowy jest okazją do spotkania z publicznością, do dyskusji i rozmów, które nie zawsze dotyczą tylko tematyki filmowej. Często są to rozmowy o życiu, co jest bardzo istotne.
Po gali odbył się koncert pt. „Struny na ziemi” . Wystąpił Włodek Pawlik, Lora Szafran i Marek Bałata. Wiersze Jarosława Iwaszkiewicza czytali „Aktorzy Niezwykli” tegorocznej edycji festiwalu, tj. Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn.
Daniel Olbrychski powiedział reporterce Radia Kielce, że twórczość Iwaszkiewicza jest mu bliska. Grał w filmach nakręconych na podstawie jego dwóch opowiadań. Osobiście poznał Jarosława Iwaszkiewicza w Sandomierzu w 1965 roku podczas kręcenia ’’Popiołów”. Jedna ze scen miała miejsce przy kościele św. Jakuba. Daniel Olbrychski zapamiętał, że był na koniu, gdy został przedstawiony Iwaszkiewiczowi. Pisarz był tak wysokim człowiekiem, że stojąc na ziemi dorównywał aktorowi wzrostem mimo, że ten siedział w siodle.
Andrzej Seweryn powiedział Radiu Kielce, że poezja jest dla niego tak ważna, że nie potrafiłby bez niej żyć.
– Poezja jest czymś, czego człowiek nie powinien się pozbawiać, ona przenosi nas w inne rejony życia ludzkiego niż te z którymi mamy do czynienia na co dzień, stąd jej siła – dodał.
W Festiwalu Filmów-Spotkań Niezwykłych uczestniczy wielu gości m.in. reżyser, operator i scenarzysta Marcin Koszałka. Artysta powiedział nam, że pisze obecnie dwa scenariusze dotyczące dość mocnych tematów. Jeden z nich jest o góralach z Podhala, którzy w 1939 roku poczuli niemiecką krew. Marcin Koszałka dodał, że to jest polski temat tabu, bo górale, to narodowy fetysz. Drugi scenariusz jest o domu publicznym w Auschwitz, który był dla więźniów i prowadzili go również więźniowie. Praca nad tymi scenariuszami jest możliwa dzięki prywatnemu inwestorowi, który zdecydował się wyłożyć na to pieniądze.
Zdaniem Marcina Koszałki obecnie w polskim kinie występuje pewien rodzaj cenzury, niektóre tematy nie są mile widziane i on jest tą sytuacją rozczarowany, ponieważ nie może w pełni realizować się jako twórca. Wyraził nadzieję, że wkrótce się to zmieni.
Festiwal Filmów Niezwykłych potrwa do 3 maja. Dzień wcześniej w Zamku Królewskim w Sandomierzu o godzinie 21.30 odbędzie się gala wręczenia Kamieni Optymizmu dla Aktorów Niezwykłych. Oprócz Seweryna i Olbrychskiego otrzyma go także Wojciech Pszoniak.