Romańska kolegiata, barokowy klasztor oraz średniowieczne piwnice pod Rynkiem. Te zabytki sprawiają, że warto odwiedzić Opatów.
Wzmiankowane od XII wieku miasto było jedną z najważniejszych miejscowości regionu. Znajdowało się, między innymi, na słynnym szlaku bursztynowym. Opatowskie zabytki, nie spiesząc się, można zwiedzić w ciągu jednego dnia.
Spacer najlepiej rozpocząć od Rynku. Przy jego wschodniej pierzei zachowała się zabytkowa murowana kamienica z ciekawymi podcieniami arkadowo-filarowymi. W XIX wieku, podczas zaborów, mieściły się w niej koszary, a następnie cerkiew. Obecnie w kamienicy znajduje się ratusz.
Pod opatowskim Rynkiem rozciąga się zespół dawnych piwnic kupieckich. Są one udostępnione do zwiedzania. Podziemna Trasa Turystyczna liczy około 500 metrów długości.
Nieopodal Rynku znajduje się najcenniejszy zabytek Opatowa – kolegiata św. Marcina. Tuż obok romańskiej, urzekającej bogatym wystrojem kolegiaty, znajduje się Brama Warszawska. To jedyna budowla tego typu zachowana w Opatowie. Wraz z nieistniejącymi już bramami Krakowską, Lubelską oraz Sandomierską oraz z murami miejskimi stanowiła system obronny kupieckiego Opatowa.
Będąc w Opatowie warto również zwiedzić barokowy klasztor bernardyński z XV wieku. Znajduje się on na wzgórzu zwanym Żmigród, gdzie mieściła się osada z około X wieku.