Majątek Wyższej Szkoły Humanistyczno- Przyrodniczej w Sandomierzu został sprzedany w drodze egzekucji komorniczej. Pieniądze będą wykorzystane na spłacenie długów uczelni. Nieruchomość kupił prywatny przedsiębiorca. Wylicytował ją za sumę ponad 3 milionów 300 tysięcy złotych. Wycena opiewała na 4 miliony 400 tysięcy.
W skład sprzedanego mienia wchodzi budynek dydaktyczny przy ul. Krakowskiej, stojący w jego sąsiedztwie mniejszy obiekt, a także garaże, parking, droga dojazdowa i arboretum. Wyższa Szkoła Humanistyczno- Przyrodnicza otrzymała ten majątek nieodpłatnie od miasta w 1996 roku. W umowie zapisano, że będzie to wieczyste użytkowanie, obwarowane koniecznością prowadzenia działalności edukacyjnej w oparciu o tę nieruchomość.
Burmistrz Marek Bronkowski zastanawia się teraz, w jaki sposób powinny zachować się władze samorządowe. W sytuacji, gdy majątek został sprzedany, prawdopodobnie nowy właściciel wykorzysta go pod działalność gospodarczą. Nie wiadomo na razie nic więcej na ten temat, ponieważ nabywca przebywa za granicą i nie ma z nim kontaktu telefonicznego. Burmistrz rozważa ewentualność odkupienia nieruchomości od nowego właściciela, jednak zaznacza, że wiązałoby się to z dużymi wydatkami. Poprosił radnych o zastanowienie się nad tą sytuacją, aby wspólnie wypracować jakieś stanowisko.
Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Bolewski uważa, że kluczowy jest cel, na jaki nowy właściciel chce przeznaczyć obiekt i czy w ogóle zainteresowany byłby odsprzedaniem nieruchomości miastu. Można byłoby ją wykorzystać np. na siedzibę oddziału zamiejscowego UJK. Zdaniem przewodniczącego- konieczna jest w tej sprawie także opinia prawników w kontekście pierwotnego przeznaczenia nieruchomości, co zastrzegało sobie miasto, jako darczyńca.
Wyższa Szkoła Humanistyczno- Przyrodnicza była niegdyś chlubą Sandomierza. W czasach świetności kształciło się tam po kilka tysięcy studentów w systemie dziennym i zaocznym. W 2006 roku była na I miejscu wśród niepaństwowych uczelni licencjackich w rankingu Perspektyw. Teraz nadal funkcjonuje, jednak w znacznie mniejszym zakresie. WSHP była założona ponad 20 lat temu.