– Pamięć o ważnych wydarzeniach w historii buduje wspólnotę narodową – powiedziała na antenie Radia Kielce Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, który organizuje w Kielcach „Tydzień Katyński”.
To cykl wydarzeń, upamiętniających ofiary sowieckiej zbrodni, dokonanej 77 lat temu na polskich oficerach, żołnierzach i policjantach.
– Aby zrozumieć to, co wokół nas się dzieje współcześnie musimy poznawać historię. Zbrodnia katyńska jest rozpatrywana w aspektach historycznym, ale także politycznym i międzynarodowym. Jeśli ich nie poznamy, to nie zrozumiemy swojego miejsca w świecie – dodała Dorota Koczwańska-Kalita.
Rozmówczyni Radia Kielce przypomniała, że świat po drugiej wojnie wiedział, co wydarzyło się w Katyniu, Miednoje i Charkowie.
– Te wydarzenia były następstwem wielkiej czystki, dokonanej na Wschodzie w latach 30. przez Sowietów. Wówczas życie także straciło wielu Polaków. W konsekwencji miało to doprowadzić do unicestwienia polskiej państwowości, bo jeżeli narodowi odcina się jego głowę, czyli elitę, ludzi wykształconych, to wprowadza się chaos, lęk i można wtedy narodem lepiej sterować – stwierdziła naczelnik IPN.
Zorganizowany w Kielcach „Tydzień Katyński” to nowa forma przypomnienia o rocznicach i zarazem propagowania Muzeum Katyńskiego.
– Jego ważnym elementem jest też zainteresowanie młodzieży historią najnowszą – poinformowała Dorota Koczwańska-Kalita.
Obchody rozpocznie „Marsz Katyński”, który wyruszy dziś o godzinie 16 z Rynku i przejdzie ulicami Kielc. W programie Tygodnia Katyńskiego znajdą się również, m.in., wykłady i spotkania dyskusyjne skierowane zarówno do młodzieży szkolnej jak i osób dorosłych, projekcje filmów oraz wystawy. Zaplanowano też „pomost pokoleń”, czyli zapis relacji świadków wydarzeń sprzed 77. lat. Spotkania związane z Tygodniem Katyńskim potrwają do 28 kwietnia. Zdecydowana większość odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.
Od dziś (poniedziałek) na Rynku będzie można oglądać wystawę plenerową Muzeum Katyńskiego „Zbrodnia 1940”.
Posłuchaj „Rozmowy Dnia”:
Zobacz „Rozmowę Dnia”: