Muzeum Historii Kielc szuka archiwalnych materiałów o kieleckich Herbach i apeluje do mieszkańców o ich udostępnianie. To interesująca i szybko zmieniająca się dzielnica, której historia jest słabo udokumentowana. W Muzeum znajduje się niewiele ciekawych materiałów na jej temat.
Muzealnicy mają nadzieję na uzupełnienie wiedzy, poprzez współpracę z obecnymi i dawnymi mieszkańcami tego rejonu. Wystąpili z apelem o udostępnianie zdjęć, dokumentów i wspomnień, dzięki którym możliwe będzie stworzenie wystawy poświęconej tej części miasta.
Chodzi o materiały z ostatnich stu lat – mówi Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc. Herby są dzielnicą, która rozwinęła się na przełomie XIX i XX wieku, wraz z pojawieniem się przemysłu w tej części miasta. Wcześniej były tam pola, na których nikt nie mieszkał. Tereny zaczęły się rozwijać po uruchomieniu w 1911 roku linii kolejowej z Częstochowy do Kielc i budowie kościoła św. Krzyża. Kiedyś poza hutą szkła działały tam także przynajmniej dwa młyny i wielka parowozownia.
28 kwietnia o godzinie 17.00 w filii nr 4 Biblioteki Publicznej w Kielcach odbędzie się spotkanie dla wszystkich, którzy chcą pomóc muzealnikom w opracowaniu wystawy o Herbach. Każdy będzie mógł przekazać archiwalne materiały i podzielić się swoją wiedzą oraz wspomnieniami. Można też zgłaszać się bezpośrednio do siedziby Muzeum. Archiwalia zostaną zeskanowane i zwrócone właścicielom – podkreśla Krzysztof Myśliński.
Pierwsza plenerowa wystawa o Herbach powstanie 13 maja w ramach projektu „Wózek z historią”.