Świętokrzyski Urząd Wojewódzki zdecydował o zamknięciu dwóch ośrodków szkolenia kierowców: w Kielcach i w Jędrzejowie. Przyczyną było nierealizowanie pełnych szkoleń dla kierowców zawodowych, prowadzących pojazdy ciężarowe, autobusy i ciągniki rolnicze.
Zawodowi kierowcy co 5 lat muszą przejść obowiązkowe teoretyczne szkolenie, trwające 35 godzin, po 7 godzin dziennie. Oznacza to, że ośrodek powinien prowadzić zajęcia przez 5 dni. Tymczasem w zamkniętych placówkach wydawano świadectwa kwalifikacji zawodowej po trzech, a czasami nawet po jednym dniu szkolenia.
W ujawnieniu tego procederu służbom wojewody pomogła Inspekcja Transportu Drogowego mówi Jacek Sułek, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju. Inspekcja na wniosek wojewody przeprowadziła kontrole w kilku przedsiębiorstwach przewozowych. Na podstawie analizy pracy tachografów okazało się, że niektórzy kierowcy w tym samym czasie byli w pracy i jednocześnie szkolili się w kontrolowanych ośrodkach. Trudno określić, jaka jest skala tego zjawiska. Do podobnych sytuacji może dochodzić w każdym ośrodku i jest to trudne do ustalenia przyznaje Jacek Sułek.
Skontrolowano i zamknięto dwa ośrodki, bo podejrzenie wzbudziła duża liczba prowadzanych tam kursów. W jednym z ośrodków w ciągu roku przeszkolono 1 700 osób, podczas gdy w innych ta liczba nie przekracza 300.
Sprawę zbadała także prokuratura. Zarzuty posługiwania się dokumentami, które nie powinny zostać wydane przedstawiono 10 uczestnikom niepełnych kursów. 7 z nich złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze grzywny mówi Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Teraz ci kierowcy powinni ponownie przejść szkolenie, by móc zgodnie z prawem wykonywać swój zawód.
Zarzuty postawiono także właścicielom ośrodków. Jedna z oskarżonych Joanna N. prowadzała niepełne kursy w 2015 roku informuje Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach.
Kierowcy szkoli się przez 6 godzin lub wcale. Proces Joanny N. na razie nie może się rozpocząć, bo oskarżona przedstawia zaświadczenia lekarskie potwierdzające, że nie może ona uczestniczyć w rozprawie. Grozi jej 8 lat więzienia.
Zakaz prowadzenia działalności wydany przez wojewodę obowiązuje natychmiast po wydaniu. Zamkniętym ośrodkom szkolenia kierowców przysługuje odwołanie do Ministra Infrastruktury i Budownictwa.