Na antenie Radia Kielce i stronie radio.kielce.pl pokazujemy, w jaki sposób w kościołach na terenie województwa świętokrzyskiego upamiętniana jest tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania. Wszystkich naszych słuchaczy prosimy o nadsyłanie zdjęć ze swoich parafii na adres: wielkanoc@radio.kielce.pl. Każde przysłane zdjęcie zamieścimy na stronie Radia Kielce.
Dla tych, którzy będą odwiedzać groby po Misterium Męki i Śmierci Pańskiej i dla tych, którzy sami nie są w stanie odwiedzać kościoła w Wielki Piątek.
Bazylika Katedralna w Kielcach
W Bazylice Katedralnej w Kielcach wystrój Grobu Pańskiego jest skromny. Ks. Rafał Nowiński wikariusz Bazyliki Katedralnej tłumaczy, że w tym roku nawiązuje do hasła liturgicznego: Idźcie i głoście”, które góruje nad grobem.
– Tradycyjnie w grobie znajduje się figura Chrystusa, obok krzyż z szarfą, a także księga Pisma Świętego. Ma ona wskazywać na ten cel i działanie do jakiego wszyscy jesteśmy powołani, czyli głoszenie światu Chrystusa, jego ewangelii oraz jego miłosierdzia – powiedział ks. Rafał Nowiński.
W katedrze charakterystycznie udekorowana została również ciemnica. Nawiązuje ona do postaci świętego brata Alberta Chmielowskiego polskiego duchownego, założyciela i zakonnika zgromadzenia albertynów a także powstańca styczniowego. W wystroju dominują barwy biało-czerwone. Wzdłuż ołtarza oraz nad nim rozwinięte są płótna w kolorystyce barw narodowych. – Święty Brat Albert jest dobrym przykład tego, że budując swoje życie na patriotyzmie możemy poznać drogę do Boga – powiedział duchowny.
W centralnej części nad ołtarzem umieszczono hasło „Dobry jak chleb”. Tradycyjnie przygotowane bochenki ułożone są również na ołtarzu, tuż za nimi widnieje obraz Jezusa w koronie cierniowej.
Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Starachowicach
Prosty i nowoczesny w swojej wymowie jest Grób Pański, przygotowany w parafii p.w. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Na białym tle widnieje wycięty krzyż podświetlony lampami LED. U stóp krzyża znajduje się figura Chrystusa za krzyżem, zaś w tle, na postumencie zostanie umieszczona monstrancja z Eucharystią. W dolnej części grobu położono kwiaty- opisuje pomysłodawca projektu, ks wikary Łukasz Dybus.
Grób wykonano przy współpracy Rycerzy Kolumba i młodzieży starachowickiej parafii. Jak podkreślił autor, ta prosta, a zarazem wymowna i nowoczesna forma w dobie zaawansowania technologicznego przemówi do współczesnego człowieka.
Liturgia Wielkopiątkowa w starachowickiej parafii rozpocznie się o godzinie 18.00.
Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie
Monumentalny, bogaty w treści Grób Pański przygotowano w suchedniowskim kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła. Wikariusz parafii, ksiądz Grzegorz Łabądź opisuje, że nad grotą w której zostało złożone ciało Chrystusa widnieje sentencja „Bądźmy świadkami miłości Krzyża.”
W tym roku, grób wykonało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Suchedniowskiej, autorką projektu jest Marta Świtek. Znajdujący się w bocznej kaplicy grób, w formie groty w centralnym punkcie eksponuje krzyż z napisem ”drzewo życia”. Jest on umieszczony na tle Jerozolimy i Bazyliki Grobu Pańskiego. Krzyż jako drzewo życia nawiązuje do wczesnochrześcijańskiej symboliki.
Liturgię Wielkiego Piątku poprzedzi o godzinie 16.30 inscenizacja Misterium Męki Pańskiej, przygotowana przez Diakonię Liturgiczna.
Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie
Spektakl życia i śmierci – tak Grób Pański w Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej w Pińczowie opisuje proboszcz parafii, franciszkanin o. Wojciech Madej. Jak zauważa, grób jest prosty, ale nie brakuje w nim ważnej symboliki. – Stojący za nim krzyż ma przypominać o męczeńskiej śmierci Chrystusa, a biała wstęga, którą krzyż jest opasany ma symbolizować bliskie zmartwychwstanie w chwale - tłumaczy duchowny.
Grób jest wykuty w skale, co nawiązuje do biblijnego grobu Chrystusa w Jerozolimie. Dookoła jest dużo zieleni i kwiatów, a na drzewach siedzą piękne, kolorowe motyle. Obok śmierci Chrystusa jest życie, Bóg jest życiem i to jest fundament naszej wiary – przekonuje o. Wojciech Madej.
Franciszkanin dodaje, że źródłem życia w Chrystusie jest krzyż. Podobnie jak z drzewem, które puszcza nowe gałęzie i daje owoce, tak również i z krzyża rodzi się nowe życie. Krzyż musi być obecny w naszym życiu – podkreśla duchowny.
We franciszkańskim kościele Nawiedzenia NMP w Pińczowie znajduje się otoczony kultem cudowny obraz Matki Bożej Mirowskiej.
Sanktuarium Maryjne w Sulisławicach
Grób Pański w Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach w gminie Łoniów powstał przy bocznym ołtarzu, znajdującym się po lewej stronie świątyni. O Grób oparty jest leżący, drewniany krzyż, przepasany czerwonym płótnem, udekorowany żywymi gałązkami z baziami. Poniżej krzyża leży figura Jezusa Chrystusa, dookoła której ustawione są bukiety. Dominują kolory czerwony i biały, a podstawę Grobu Pańskiego stanowią rośliny zielone.
Jak wyjaśnia ks. Andrzej- wikariusz parafii, zieleń symbolizuje nadzieję, natomiast kolor czerwony wybrany został do dekoracji jako ten, który najbardziej kojarzy się z cierpieniem Chrystusa. Całość ma formę grobu otwartego. W przygotowania do zorganizowania Grobu Pańskiego włączyli się parafianie. – To nasze wspólne dzieło: księży, mieszkańców i ministrantów, każdy coś przyniósł do dekoracji lub zaangażował się w prace nad sama konstrukcją – dodał ks. Andrzej.
Sanktuarium Maryjne w Sulisławicach w gminie Łoniów, to miejsce które na co dzień odwiedza wielu pielgrzymów. Słynący cudami obraz Matki Boskiej przyciąga mieszkańców z naszego województwa i sąsiednich. Cudowny obraz pochodzi z XVII wieku.
Bazylika kolegiacka Grobu Bożego w Miechowie
Szczególne miejsce na mapie diecezjalnych świątyń zajmuje bazylika kolegiacka Grobu Bożego w Miechowie, gdzie znajduje się najstarsza na świecie replika Grobu Chrystusa w Jerozolimie. Jak tłumaczy proboszcz parafii, ks. Mirosław Kaczmarczyk, Grób Chrystusa został wybudowany w 1163 roku, staraniem pobożnego rycerza Jaksy, który na ziemi przywiezionej z Golgoty kazał wybudować podwaliny przyszłego kościoła. Duchowny dodaje, że Grób Pański charakteryzuje się prostotą. – Ilekroć tutaj wchodzę, z przejęciem patrzę na to miejsce, ponieważ mam świadomość, że Ten, który za mnie oddał życie właśnie tutaj spoczywał – tłumaczy ks. Mirosław Kaczmarczyk.
Proboszcz tłumaczy, że uroczystości Wielkiego Piątku w bazylice kolegiackiej w Miechowie, co roku nawiązują do zachowanego od stuleci rytu liturgicznego tamtejszych bożogrobców. W procesji, która udaje się w stronę Grobu Bożego niesione są atrybuty męski pańskiej. – Niesiemy ciernie, gwoździe, młotek, drabinę i włócznię. Obok idą ubrane na biało dziewczęta, które na marach niosą ciało Chrystusa, które następnie zostaje złożone w grobie – mówi duchowny.
Dzisiejsze uroczystości w bazylice w Miechowie rozpoczną się droga krzyżową o godzinie 16:00. Liturgii przewodniczył będzie bp Marian Florczyk. Natomiast w ostatnią sobotę kwietnia, do Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie uda się 4. Diecezjalna Pielgrzymka, której w tym roku będzie przyświecać hasło „Odkryjmy na nowo oblicze Chrystusa”. Centralnym punktem pielgrzymki będzie Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Jana Piotrowskiego. W programie przewidziano również m.in. prezentację tamtejszej kopii Całunu Turyńskiego i chusty z Manopello.
Kolegiata Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim
W kolegiacie Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, która jest najstarszą świątynią miasta, przygotowano, jak co roku wyjątkowy Grób Pański. Jak mówi proboszcz- ksiądz Jan Sarwa, w tym roku hasła przewodnie nawiązują do roku duszpasterskiego oraz tego, że każdy z nas powinien mieć świadomość, iż Jezus żyje nadal w naszych sercach. – „Idźcie i głoście”, to nawiązanie do roku duszpasterskiego, a hasło „Ja jestem” pozwoli uświadomić każdemu wiernemu, że Jezus zmartwychwstał i żyje z nami w każdej sytuacji naszego życia – mówi ksiądz Jan Sarwa.
Grób Pański w kolegiacie Świętego Michała Archanioła ma w tle odsunięty kamień i światło, które wychodzi z grobu. Jak wyjaśnia siostra Dorota ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek, która przygotowała w tym roku grób, światło symbolizuje Chrystusa. Przy grobie ustawione są dwie świece symbolizujące Jezusa oraz Maryję, która w każdej sytuacji wstawia się za nami, o czym należy pamiętać. Z kolei biało – żółte kwiaty nawiązują do stulecia objawień fatimskich oraz Fatimy i Jana Pawła II.
Kościół w Szewnej
W Szewnej, koło Ostrowca Świętokrzyskiego, w kościele pod wezwaniem Świętego Mikołaja znajduje się unikatowy Grób Pański. Kościół został zaprojektowany na wzór Świątyni Jerozolimskiej i jego część znajduje się pod prezbiterium, gdzie został urządzony Grób Pański. W tym roku nawiązuje on do wolontariatu- informuje ksiądz Ireneusz Rząsa. – Kolory kwiatów przy grobie nawiązują do słów papieża Franciszka o wolontariacie. Symbolizują również przelanie krwi i oddanie się Pana Jezusa dla człowieka– wyjaśnia ksiądz. Ponadto, przy grobie znajdują się słup oraz krzyż z koroną cierniową symbolizujące mękę pańską, ogród ze źródełkiem oraz tabernakulum, pod którym została umieszczona figura Pana Jezusa. Przy tworzeniu szewnieńskiego grobu pańskiego uczestniczyła młodzież parafii Świętego Mikołaja.
Kościół w Mnichowie
Grób Pański w zabytkowym, drewnianym, kościele w Mnichowie znajduje się przy bocznym ołtarzu. Jego główną scenerię stanowi duża plansza przedstawiająca 3 krzyże oraz biało – czerwoną mapę Polski.
Jak mówi – ksiądz proboszcz – kanonik dr Grzegorz Kaliszewski to symbol miłości Jezusa Chrystusa spływającej na nasz naród, która nie dzieli, ale łączy Polaków.
Grób Pański w mnichowskim kościele przyozdobiony został kilkudziesięcioma żywymi azaliami oraz hortensjami. Ponadto znajdują się tam cztery brzozy. Jak dodał proboszcz Kaliszewski, to symbole odradzającego się życia.
Drewniany rokokowy kościół pw. Św. Szczepana w Mnichowie prawdopodobnie wzniesiony został w latach 1765-1770. Wybudowany został z modrzewiowego drewna. Fundatorem świątyni był ksiądz Maciej Łubieński.
Kościół Garnizonowy
8 metrów wysokości i 25 metrów szerokości ma Grób Pański ustawiony w Kościele Garnizonowym w Kielcach. Efekt kończących się przy nim prac poznamy w czasie nabożeństwa w Wielki Piątek. Jest to jeden z większych grobów w Polsce.
Prace nad konstrukcja trwały 2 tygodnie. Do jej budowy zużyto około 30 m3 styropianu. Bloki ustawiono tak, że imitują bloki skalne i przypominają grotę. Jak poinformował jeden z budowniczych instalacji Szyman Matusiak, prace wykonywało 10 osób. Jak twierdzi – możliwe, że w przyszłym roku grób będzie znacznie rozbudowany.
Na tle grobu umieszczona jest panorama okolic kościoła z blokami i ulicami. Jest też płynąca woda, kilka rybek i kwiaty.
Mieszkańcy dodają, że tak duży grób to kolejny powód by odwiedzić kościół w czasie świąt.
W Wielką Sobotę w Kościele odbędzie się wyjątkowa procesja. Parafianie ze świecami przejdą ulicami w okolicy bloków. Zaplanowano także pokaz sztucznych ogni. Początek o 19.00.
Klasztor Ojców Cystersów w Jędrzejowie
Grób Pański w Klasztorze Ojców Cystersów w Jędrzejowie znajduje się we wschodniej części kościoła. Jednym z głównych jego elementów jest 8 metrowy podświetlany krzyż oraz hasło „Idźcie i głoście”, które jest również hasłem tegorocznego roku duszpasterskiego.
Grób jest wykonany na wzór grobu Pana Jezusa w Jerozolimie – mówi brat Stanisław, który od prawie 60 lat nadzoruje budowę i wystrój grobu. Jak dodaje grób przyozdobiony jest kwiatami: hortensjami, azaliami oraz tulipanami. Jego wykonanie zajęło ponad 3 tygodnie.
Ważnym symbolem Świąt Wielkanocnych jest także Ciemnica, która upamiętnia uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. W jędrzejowskim klasztorze znajduje się w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka. Jej przygotowaniem zajmował się ojciec Jakub. Jak powiedział Święta Wielkanocne i Grób Pański mają nam przypominać, że to my mamy zmartwychwstawać poprzez walkę z naszymi codziennymi grzechami i słabościami.
Klasztor Ojców Cystersów w Jędrzejowie należy do najstarszych ośrodków cysterskich, które powstały na terenie Polski. Klasztor jest powszechnienie znany jako miejsce pochówku bł. Wincentego Kadłubka, biskupa krakowskiego, autora „Kroniki Polaków”.
Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej
w Skarżysku Kamiennej
Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej to miejsce szczególne, które w czasie świat odwiedzają mieszkańcy Skarżyska i pielgrzymi z całej Polski.
Tegoroczny Grób Pański wyrasta ze skały Golgoty nad którym widnieje krzyż i napis na ciemnym tle „Wykonało się”. „Symboliki dodają czerwone róże które przykryto cierniami symbolizującymi trudności i problemy jakie napotykamy na drogach życia” – wyjaśnił wikariusz parafii ks Rafał Widuliński.
Grób Pański w Kościele Garnizonowym w Kielcach:
Grób Pański w Kościele Garnizonowym w Szewnej:
Ostrowiec Świętokrzyski. Grób Pański w kolegiacie Świętego Michała Archanioła:
Miechów. Grób Pański w Bazylice Kolegiackiej Grobu Bożego:
Kielce. Grób Pański w Bazylice Katedralnej:
Kazimierza Wielka. Grób Pański w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego:
Jędrzejów. Grób Pański w Klasztorze Cystersów: