W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach można oglądać wystawę „Wielkanoc na dawnej pocztówce”. Prezentowane kartki pochodzą z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku.
116 pocztówek ułożono chronologiczne: począwszy od świątecznych przygotowań, tridum paschalnego, skończywszy na uroczystości zmartwychwstania i lanego poniedziałku. Pocztówki pochodzą ze zbiorów Izabeli i Stanisława Śliwów. Kolekcja którą stworzyli w rodzinnym Wodzisławiu stanowi dokumentację ich licznych życiowych pasji. Koncentrowały się one na sztuce w różnych jej przejawach od ludowej przez historię z motywami niepodległościowymi po regionalizm.
Bożena Piasecka z Biblioteki Wojewódzkiej podkreśla, że każda widokówka jest wyjątkowa i różni się od innych. Jak dodaje na wystawie można obejrzeć pocztówki o zabarwieniu patriotycznym. Na jednej z nich widnieje postać Jezusa pochylającego się nad Polonią z pękniętymi kajdanami.
Inne nazwy których używano na określenie pocztówek to m.in.: odkryty list, odkrytka, karta korespondencyjna, korespondentka. Słowo pocztówka zostało wymyślone przez Henryka Sienkiewicza, jako propozycja na konkurs dotyczący nazwy karty pocztowej na wystawie w Warszawie w 1900 r.
Wystawę pocztówek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej można oglądać do 24 kwietnia.