Politycy, samorządowcy i mieszkańcy miasta modlili się w Kielcach w intencji osób, które w 2010 roku zginęły w katastrofie rządowego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Msza św. w intencji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonki Marii, Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, premiera Przemysława Gosiewskiego i pozostałych ofiar odbyła w kieleckiej katedrze. Następnie zgromadzeni zebrali się przy dwóch tablicach umieszczonych na ścianie katedry i na murze otaczającym świątynię.
Upamiętniają one Przemysława Gosiewskiego oraz 96 ofiar katastrofy na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim. Wzgórze katedralne w Kielcach to miejsce szczególne, które na zawsze wpisze się w obchody rocznicy tamtej tragedii – mówił senator Krzysztof Słoń. Po tragedii z 10 kwietnia 2010 roku tutaj było nasze, kieleckie „Krakowskie Przedmieście”, czyli miejsce, w którym mieszkańcy miasta zapalali tysiące zniczy, składali kwiaty i trwali w modlitewnym milczeniu. Na ścianie zawisł ogromny biało-czarny portret Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Senator ma nadzieję, że każda kolejna rocznica tej tragedii będzie jednoczyła Polaków, tak jak to było 7 lat temu.
Pamięć o tych, którzy zginęli w drodze na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach jest kluczowa – powiedział poseł PiS Krzysztof Lipiec. Swoją obecnością w tamtym miejscu mieli poświadczyć ważną dla Polaków historyczną prawdę o zamordowaniu polskich oficerów. Ta prawda jest zaciemniana do dnia dzisiejszego – stwierdził poseł.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek powiedziała, że wspólne spotkanie i pamięć o ofiarach katastrofy sprzed 7 lat ma dla niej ogromne znaczenie. To ważne, by w tę rocznicę jednoczyć się z innymi Polakami i składać hołd tym, którzy zginęli, jednocześnie prosząc ich o wstawiennictwo za naszą Ojczyznę – dodała wojewoda.
Nie może być tak, że po 7 latach nadal nie wiemy, jak zginęła elita polskiego narodu – powiedziała eurodeputowana Beata Gosiewska. Ludzie, którzy się do tego przyczynili, nie ponieśli do tej pory odpowiedzialności. Są wręcz nagradzani różnymi stanowiskami. To jest chora sytuacja – mówiła europoseł. „Jestem bardzo wdzięczna wszystkim Polakom, którzy pamiętają o naszych bliskich, którzy zginęli w Smoleńsku, którzy nas wspierają i walczą z nami o prawdę. Mam nadzieję, że kiedyś ją poznamy” – dodała Beata Gosiewska.
Podczas uroczystości odczytano Apel Smoleński, wspominając wszystkie osoby, które zginęły w pamiętne przedpołudnie 10 kwietnia 2010 roku. Główne, państwowe obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się jutro (10.04) w Warszawie. Będzie tam także delegacja z naszego województwa. Państwowe uroczystości rozpocznie msza św. w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu.
Przed Pałacem Prezydenckim będą się odbywać prezentacje filmów i koncerty. O 13.30 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ministra Zbigniewa Wassermanna. Zaplanowano także wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.