W Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Muzeum Narodowym w Kielcach będzie można dowiedzieć się, kim byli altaryści i poznać związany z nimi unikatowy zabytek, przechowywany w kieleckich zbiorach. Jest to Kielich Bractwa Altarystów, który powstał na początku XVIII wieku. To jeden z najcenniejszych zabytków, wykonany w technice schwarzlotu przez mistrza zdobienia szkła i porcelany Ignaza Preisslera.
Podczas dzisiejszego spotkania będzie można posłuchać o historii i przeznaczeniu wyjątkowego kielicha ze sceną uczty, wykonanego dla wrocławskich altarystów – mówi Anna Pietrzak z Działu Rzemiosła Artystycznego w Muzeum. Altaryści sprawowali opiekę nad wyznaczonymi ołtarzami i spotykali się raz do roku, podczas komisyjnego dzielenia pieniędzy między kapitułę katedralną i zarząd ewangelickich parafii. Odbywała się wtedy uczta, która została uwieczniona na zabytkowym kielichu za pomocą techniki monochromatycznej, polegającej na malowaniu scen czarną emalią. Kielich zawiera też łacińskie napisy, nawiązujące do sentencji św. Augustyna.
Na zamówienie bractwa powstał komplet 14 takich kielichów. W Polsce zachował się tylko jeden, przechowywany w Muzeum Narodowym w Kielcach. Kolejny znajduje się w Muzeum w Wiedniu. Nie wiadomo, czy pozostałe przetrwały i gdzie się znajdują. Wykład poświęcony Kielichowi Bractwa Altarystów rozpocznie się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich o godzinie 12.00.