W Chmielniku zostaną dziś wybrane najdłuższe i najpiękniejsze palmy wielkanocne. Organizatorzy konkursu chcą w ten sposób przywrócić tradycję własnoręcznego wykonywania palm w domu, wspólnie z bliskimi. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 14.00 na chmielnickim Rynku i potrwa ok. 2 godzin. Będą jej towarzyszyć występy artystyczne, gawędy i kiermasz stroików wielkanocnych.
W konkurencji wezmą udział dzieci, młodzież, Koła Gospodyń Wiejskich, zorganizowane grupy i indywidualni chętni – zapowiada Alicja Adach-Białowąs z Chmielnickiego Centrum Kultury. Najważniejszym warunkiem uczestnictwa jest wykonanie palmy z naturalnych materiałów, jak bukszpan, suszone kwiaty, bibuła lub gałęzie bali. Twórcy 3 najdłuższych i 3 najpiękniejszych palem otrzymają nagrody. Niektórzy uczestnicy już zapowiadają, że przygotowują ok. 9-metrowe palmy.
Około 100 palm i ozdoby świąteczne według własnych wzorów przygotowały też panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Łomnianeczki”. Jak mówi Teresa Latała, przygotowania do wykonania palm rozpoczęły się już w lutym. Najpierw panie kupują bibuły i inne dodatki oraz wykonują w domach kwiatki. Potem wszyscy siadają i wspólnie wykonują palmy z przygotowanych materiałów. Zwykle towarzyszy temu duże skupienie. Palmy dla dzieci różnią się od palm dla starszych. Poza baziami zebranymi na polach i kolorowymi kwiatkami dołączane są do nich np. zajączki i kurki ze wstążek.
Taka wspólna praca integruje i daje dużo radości – dodaje Teresa Kucharczyk z Koła Gospodyń Wiejskich. Podkreśla, że jest bardzo zaangażowana w działania grupy i namawia pozostałe panie do kolejnych inicjatyw.
Koło Gospodyń Wiejskich z Łomna działa od 2 lat i zrzesza kilkanaście osób. Powstało z inicjatywy radnego Andrzeja Dziekana. Panie odnoszą także sukcesy kulinarne. Wykonana przez nie zalewajka zajęła II miejsce podczas regionalnego konkursu kulinarnego.