W Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyło się Śniadanie Wielkanocne. To coroczne wydarzenie kultywujące świąteczne tradycje.
Osiem gmin z powiatu sandomierskiego przygotowało kosze ze święconką, które zostały zaprezentowane na specjalnym stole, przed sceną. Kosze pełne były tradycyjnych pisanek, bab wielkanocnych, wędlin, pieczywa i wielu innych specjałów. Każdy z nich był pięknie udekorowany.
Kosz gminy Wilczyce był podwójny.
– Własnoręcznie wykonała go mieszkanka Daromina, a święconkę przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wilczycach – powiedziała Lidia Rutkowska kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej.
Dodała, że przygotowania do Śniadania Wielkanocnego w sandomierskim zamku są zawsze bardzo intensywne, bo każdy chce wypaść jak najlepiej.
Podczas śniadania odbył się występ artystów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koprzywnicy i Zespołu Szkół Ogólnokształcących prezentujący tradycje wielkanocne. Alicja Stępień, dyrektor domu kutry stwierdziła, że program został przygotowany w taki sposób, aby zwrócić uwagę na ludowość, gwarę, wydarzenia religijne i dawną obrzędowość np. chodzenie z tzw. gaikiem w drugi dzień świąt. Podkreśliła zaangażowanie młodzieży, biorącej udział w tym występie wraz z seniorami z zespołu „Powiślanie”.
W Śniadaniu Wielkanocnym wzięli dział m.in. parlamentarzyści, władze samorządowe oraz przedstawiciele świata nauki, kultury, organizacji i stowarzyszeń.
Przewodniczący zarządu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę na to, jak wiele różnych środowisk od lat łączy stół wielkanocny w sandomierskim zamku. Poseł mówił o znaczeniu tych świąt i ich przesłaniu. Stwierdził, że wiele dobrego można zrobić dla ojczyzny, także w wymiarze lokalnym, zapatrując się w tajemnicę Pańskiego Zmartwychwstania.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk podziękował organizatorom spotkania za kultywowanie tradycji ludowych, polskich wartości i historii.
Śniadania Wielkanocne w siedzibie Muzeum Okręgowego odbywają się od 18 lat.