W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej będzie można poznać historię ks. Stanisława Domańskiego, związanego z ziemią świętokrzyską kapelana Armii Krajowej. Książkę poświęconą jego życiu i działalności napisał historyk i archiwista Grzegorz Sado, który spotka się dziś z kielczanami.
Ks. Stanisław Domański urodził się w 1914 roku koło Opatowa. Ukończył seminarium w Sandomierzu. W czasie II wojny światowej zaczął się angażować w działalność konspiracyjną i wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Działał pod pseudonimem „Cezary”. Brał udział w akcji „Burza”. Został też odznaczony Krzyżem Walecznych. W1945 roku zaangażował się w działalność antykomunistyczną i wstąpił do organizacji „NIE” – wyjaśnia Marek Maciągowski, dyrektor OMPiO. Jest to postać szczególnie znana w okolicach Sienna, gdzie ks. Stanisław był kapelanem wszystkich konspiratorów. Kapłan został aresztowany 9 marca 1946 roku. Wcześniej został ciężko ranny podczas obławy Urzędu Bezpieczeństwa. Po aresztowaniu został poddany brutalnemu śledztwu. Po pobiciu trafił do szpitala w Starachowicach, gdzie zmarł. Został pochowany w rodzinnych Strzyżowicach, k. Opatowa. Należy do pokolenia Wyklętych, którzy po wojnie nie złożyli broni i walczyli o niepodległość.
Spotkanie z Grzegorzem Sado, autorem książki o ks. Stanisławie Domańskim pt. „O Polskę biało-czerwoną” odbędzie się w OMPiO dziś o godzinie 17.00. Wstęp wolny.