Od początku kwietnia panie rodzące w szpitalu w Jędrzejowie będą miały możliwość przekazania krwi pępowinowej do banku działającego w Regionalnym Centrum Naukowo – Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim. Jak informuje Luiza Buras-Sokół, rzecznik grupy ArtMedik, która prowadzi szpital w Jędrzejowie, lecznica podpisała umowę dotyczącą przekazywania jednej próbki krwi dziennie.
– Kobiety, które będą chciały oddać krew pępowinową będą musiały podpisać stosowne dokumenty, by w przyszłości krew mogła służyć biorcom niespokrewnionym.
Pierwszym szpitalem w naszym regionie, w którym panie mogą oddawać krew pępowinową jest Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka. Jak informuje Rafał Szpak, dyrektor placówki, miesięcznie w szpitalu ma miejsce około 20 pobrań.
Jak dodaje dyrektor, zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny zarówno dla noworodka, jak i dla jego matki, ponieważ krew pępowinowa pozyskiwana jest z łożyska kobiety już po porodzie.
Krew pępowinowa pomaga w leczeniu kilkudziesięciu schorzeń, m.in. onkologicznych, genetycznych, cukrzycy, czy stwardnienia rozsianego.
Oprócz Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka i Szpitala w Jędrzejowie, pobrań dokonuje się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach oraz w Szpitalu Kieleckim.
Obecnie w Biobanku w Podzamczu Chęcińskim przechowywanych jest ponad 700 próbek krwi. Natomiast magazyny mogą pomieścić ich nawet kilkadziesiąt tysięcy.