W Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach zainaugurowano uroczystości z okazji 400-lecia ufundowania zakonu Kamedułów. Rozpoczęła je msza święta pod przewodnictwem biskupa diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza.
Hierarcha powiedział, że kameduli przypominają nam o tym, że człowiek potrzebuje źródła duchowej mocy i znajduje go w wierze, Chrystusie i Kościele. Zakonnicy swoim przykładem potwierdzali że trzeba stale nad sobą pracować. Poprzez ascezę dążyli do zapanowania nad własną zmysłowością a jednocześnie w ten sposób służyli Bogu i bliźniemu.
– Dzisiaj często jesteśmy egoistami i dlatego przykład Kamedułów wzywa nas do wkroczenia na drogę prowadzącą ku świętości osobistej, która przekłada się na relacje osobiste – dodał biskup Nitkiewicz.
W uroczystościach wziął udział m.in. przewodniczący zarządu okręgowego PiS poseł Krzysztof Lipiec. Stwierdził, że Pustelnia Złotego Lasu to swoisty testament dla przyszłych pokoleń, niezwykle cenne miejsce o które należy dbać i czerpać z niego to co najlepsze.
– W dzisiejszym świecie pełnym pospiechu warto pochylić się nad przekazem i myślą kamedulską – dodał poseł.
Ksiądz Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu, powiedział, że w Rytwianach zostało bardzo dużo śladów 200-letniej obecności Kamedułów. Jest to całe wyposażenie kościoła i inne przedmioty zgromadzone w miejscowym muzeum. Udało się odbudować dwa eremy, w planach jest odtworzenie kolejnych co najmniej 10-ciu, istnieje też potrzeba odnowy wnętrza całego kościoła pokamedulskiego.
Pustelnia Złotego Lasu nawiązuje do dziedzictwa duchowego Kamedułów poprzez organizowanie różnych form terapii i odpoczynku, jest to także prężny ośrodek kultury. Wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz stwierdził, że pustelnia jest niepodważalna marką nie tylko dla gminy, ale i całego regionu. Przyciąga turystów, co w symbiozie z innym atrakcjami gminy dobrze funkcjonuje.
Podczas uroczystości odczytana została decyzja Watykanu o ustanowieniu odpustu zupełnego z okazji roku jubileuszowego Pustelni. Nastąpiło też otwarcie Jubileuszowej Drogi Odpustowej, która zaczyna się w bramie głównej, wiedzie przez barokowy kościół do ogrodów pokamedulskich.
W 1617 roku Kapituła Generalna Zakonu Kamedułów Kongregacji Monte Corona zatwierdziła fundację braci Jana i Gabriela Tenczyńskich. Na jej podstawie w latach 1624-1637 wzniesiono konwent klasztorny nazwany od jesiennego koloru liści dębowych i bukowych Pustelnią Złotego Lasu.