Starostwo powiatowe w Kazimierzy Wielkiej i samorząd gminy połączą siły przy realizacji ważnej inwestycji. Mowa o budowie całorocznego basenu z wodą mineralną o właściwościach siarczkowych. Obiekt ma powstać w sąsiedztwie tamtejszej krytej pływalni.
Jak informuje burmistrz Kazimierzy Adam Bodzioch, radni podczas ostatniej sesji przychylnie odnieśli się do propozycji, by samorząd gminy współfinansował projekt inwestycji, która oprócz budowy basenu zakłada również doprowadzenie rurociągiem wody z odwiertu w Cudzynowicach. Trasa rurociągu ma przebiegać w pasie byłej kolejki wąskotorowej, czyli na terenach należących do gminy. Burmistrz nie ukrywa, że rozmowy o współpracy są trudne, bo plan inwestycji szacowanej na 10 mln złotych przewiduje 15% wkładu własnego, co w przypadku i gminy i powiatu może teraz oznaczać wyłożenie dużych pieniędzy.
Doszliśmy w tej sprawie do porozumienia ze starostwem, choć prowadzone rozmowy nie są łatwe, ponieważ mówimy tutaj o dużych pieniądzach – podkreśla burmistrz. Jak tłumaczy oba samorządy będą musiały wspólnie dopłacić do inwestycji ok. 1,5 mln zł. – Podzielimy tę kwotę między dwa samorządy, więc po stronie gminy i powiatu będzie to wkład ponad 700 tys. zł.
Większa część inwestycji ma być dofinansowana z pieniędzy unijnych. Wniosek o ich przyznanie starostwo złożyło na początku marca. Burmistrz Adam Bodzioch podkreśla, że planowana inwestycja jest pierwszym krokiem do realizacji uzdrowiskowych zamiarów obu samorządów. – Mam nadzieję, że nasze plany przyniosą pozytywny skutek, choć zdaję sobie sprawę z pewnych zagrożeń, które przy tak strategicznych inwestycjach mogą się pojawić, ponieważ nikt nie może nas zapewnić, że inwestycja okaże się trafiona – wyjaśnia burmistrz. Adam Bodzioch zaznacza jednocześnie, że pierwszy basen mineralny w Kazimierzy przysłuży się promocji regionu oraz uatrakcyjni ofertę turystyczną miejscowości.
O słuszności decyzji podjętej przez radnych Kazimierzy Wielkiej przekonany jest starosta kazimierski Jan Nowak. Jak tłumaczy starostwo pracuje obecnie nad przygotowaniem projektu inwestycji i nad wizualizacją obiektu. Starosta przewiduje, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o unijną dotację inwestycja mogłaby być zrealizowana w przeciągu 2 lat.