Zarząd Okręgowy Prawa i Sprawiedliwości na wyjazdowym posiedzeniu w Sandomierzu podjął uchwałę w sprawie inauguracji świętokrzyskich obchodów Roku Wisły właśnie w tym mieście.
Decyzję uzasadniono tym, że rozwój i sława Sandomierza na przestrzeni dziejów nierozerwalnie związana była z Wisłą. Teraz jednocząc siły we wspólnych działaniach można zadbać o dobrą markę królowej polskich rzek, w tym kierunku, aby dawała szansę na rozwój gospodarczy, stanowiła też atrakcję dla mieszkańców i turystów.
Prezes zarządu okręgowego PiS poseł Krzysztof Lipiec zauważył, że obecnie możliwe jest wykorzystanie walorów Wisły jedynie w kontekście ruchu turystycznego, co też warto rozwijać. Dodał, że podjęty zostanie wysiłek, aby Wisła została pogłębiona co dałoby nowe szanse gospodarcze.
Poseł Marek Kwitek przypomniał inicjatywy rządu premier Beaty Szydło zmierzające do zrównoważonego rozwoju Wisły. Wpisuje się w to m.in. plan budowy stopnia wodnego w Niepołomicach, za kwotę pół miliarda złotych, co dałoby szansę, aby w Sandomierzu możliwa była żegluga pasażerska do Krakowa i Warszawy, a to przyczyniłoby się do jeszcze większego ożywienia ruchu turystycznego w mieście.
Parlamentarzysta dodał, że w ramach Roku Wisły zapraszani będą do Sandomierza decydenci, z którymi podejmowane będą rozmowy nt. kluczowych inwestycji związanych z Wisłą zarówno w zakresie żeglowności, jak i odnośnie pozyskania pieniędzy na remont starego mostu w Sandomierzu i budowy drogi szybkiego ruchu tzw. Lwowskiej bis. Poprzednia koalicja rządowa nie uwzględniła tych inwestycji w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad. Wąskie gardło na Wiśle w Sandomierzu stanowi poważny problem komunikacyjny. W ciągu doby przejeżdża tędy 21 tysięcy pojazdów. Uchwała w sprawie inauguracji Roku Wisły w Sandomierzu podjęta została jednogłośnie.
Jednym z punktów wyjazdowego posiedzenia zarządu okręgowego PiS, które odbyło się w Sandomierzu były również wybory samorządowe. Przewodnicząca Świętokrzyskiego Zespołu Samorządowego Prawa i Sprawiedliwości poseł Anna Krupka poinformowała, że niebawem powołane zostaną obwodowe zespoły, które zajmą się przygotowaniem do wyborów. Teraz na szczeblu centralnym tej partii precyzowane są jeszcze wytyczne, kto powinien wejść w skład tych grup. Obwodowe zespoły samorządowe działać będą na poziomie poszczególnych okręgów wyborczych do sejmiku województwa.
W naszym regionie są cztery okręgi. Zespoły obwodowe dokonają analizy ostatnich wyborów każdego szczebla oraz przeprowadzonych kampanii wyborczych, przygotują raport otwarcia. Kolejnym krokiem będzie konstruowanie list do rad gmin, powiatów, do sejmiku wojewódzkiego, a także opiniowanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Poseł Anna Krupka powiedziała, że ustalenia dotyczące składu list podejmowane będą wspólnie przez nią wraz z całymi składami obwodowych zespołów samorządowych. Następnie te propozycje przedłożone zostaną zarządowi okręgowemu PiS, a finalnie trafią do zaakceptowania przez Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości.