Pracownicy Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej przy udziale grupy archeologów i architektów z Uniwersytetu we Florencji przeprowadzili w Wiślicy pierwszą wizję lokalną w ramach przygotowywanego przez instytut programu udostępnienia i upowszechnienia dziedzictwa kulturowego miejscowości.
Prace odbywają się pod kierownictwem prof. Andrzeja Kadłuczki, który od lat otacza Wiślicę naukową opieką i jest autorem projektu nowej koncepcji tamtejszego Muzeum Archeologicznego.
Jak tłumaczy dr Marta Anna Urbańska z Politechniki Krakowskiej prowadzone w Wiślicy badania mają przyczynić się do szerzenia świadomości na temat początków państwa polskiego, a przy okazji zaprezentować wyjątkowy potencjał kulturowy i historyczny samej miejscowości.
– Wiślica z pewnością odegrała bardzo ważną rolę w tworzeniu polskiej państwowości. O ile znane są takie miejsca jak Gniezno, Giecz, Poznań czy Kraków, o tyle Wiślica wydaje się, że umknęła z powszechnej świadomości, a jest to bardzo istotne centrum przedchrześcijańskie i wczesnopiastowskie – podkreśla.
Marta Anna Urbańska zwraca uwagę, że zabytki nie mogą być uznawane jako relikty przeszłości, których czas już minął. Jak zaznacza – spuścizna naszych przodków ma duży wpływ również na współczesność.
– Chcemy szerzyć świadomość, że zabytki mogą stać się w naszych czasach motorem zrównoważonego rozwoju. W tym celu musimy dołożyć wszelkich starań, by nasze dziedzictwo było ciągle żywe, a wspaniała spuścizna, którą posiadamy mogła zostać przekazana w formie materialnej i naukowej dla przyszłych pokoleń – wyjaśnia badaczka.
Grupę polskich i włoskich badaczy po Wiślicy oprowadzał wójt gminy Stanisław Krzak.
– Goście z Włoch chcą podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresie ochrony i renowacji zabytków i mam nadzieję, że z ich pomocy będziemy mogli skorzystać. W trakcie spotkania wyraźnie zostało zaakcentowane, że Wiślica jest dobrem ogólnonarodowym – podkreśla wójt.
W czwartek odbędzie się na Politechnice Krakowskiej międzynarodowe seminarium poświęcone polskiemu dziedzictwu archeologicznemu. Głównym tematem rozmów mają być aktualne prace prowadzone w Wiślicy i ochrona dziedzictwa w polityce władz województwa świętokrzyskiego.