Przepuklina pępkowa, to groźna wada wrodzona. Nieleczona może doprowadzić nawet do martwicy jelit, a w konsekwencji do śmierci. Na temat tej choroby rozmawiamy z dr Anna Kondałą – Chojnacką, pediatrą ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.
– Co to jest przepuklina pępkowa?
Jest to wada, która u dzieci najczęściej występuje w pierwszym roku życia i w 80% u wcześniaków. Przepuklina pępkowa, to postać przepukliny brzusznej. Pojawia się, gdy elementy jamy brzusznej wydostają się przez niedomknięty pierścień pępkowy i uszkodzoną powłokę jamy brzusznej, a następnie przemieszczają się poza nią. Wówczas w miejscu pępka lub w jego okolicach powstaje charakterystyczne wybrzuszenie, które w terminologii medycznej nazywa się workiem przepuklinowym. Może znajdować się w nim część jelita lub tzw. sieć większa, czyli fartuch tłuszczowy pokrywający jelita
– Czy przepuklina pępkowa może występować także u osób dorosłych?
Może. Jednak nie do końca wiadomo dlaczego u jednych osób występuje, a u innych nie. U dorosłych może powstać, gdy dojdzie do osłabienia wewnętrznej warstwy mięśni brzucha. Prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny pępkowej wzrasta u osób zmagających się z chorobami, w przebiegu których dochodzi do podwyższenia ciśnienia wewnątrzbrzusznego, tj. nadwagą, kaszlem, czy zaparciami. Ryzyko wystąpienia schorzenia wrasta także u kobiet w ciąży i osób, które cierpią na wodobrzusze
– Jakie są objawy przepukliny pępkowej u dzieci?
U niemowląt przepuklina pępkowa zwykle jest widoczna w postaci wybrzuszenia, które znika samoistnie w ciągu roku od narodzin dziecka. Sprzyja temu wzmacnianie mięśni tłoczni brzusznej poprzez częste układanie dziecka na brzuchu.
Jednak w niektórych przypadkach może dojść do jej rozwoju. Wtedy, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pojawia się elastyczny guzek uwypuklający pępek.
– Czy przepuklinę pępkową trzeba leczyć?
Operacja przepukliny pępkowej jest konieczna gdy dziecko skończyło 3 lata, a przepuklina nie zamknęła się samoistnie. Nieleczone schorzenie może natomiast doprowadzić do uwięźnięcia przepukliny oraz rozwoju niedrożności jelit. Wówczas pojawiają się silny ból brzucha i wymioty. Jeśli natychmiast nie zostanie podjęta interwencja chirurgiczna, może dojść do martwicy jelita, a w konsekwencji do śmierci.
– Jak długo po operacji trwa powrót do pełnego zdrowia.
To zależy od konkretnej osoby, Oszczędzać się należy przez co najmniej 3 miesiące po operacji. Koniecznie trzeba powstrzymać się od dźwigania. Dla własnej wygody należy przez kilka tygodni unikać potraw powodujących gazy lub zaparcia. Nie należy też pić gazowanych napojów. I nie należy także zapominać, że przepuklina może powrócić.