W Sandomierzu odbyły się uroczystości upamiętniające mieszkańców miasta, pomordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. 16 marca 1942 roku aresztowano około 200 sandomierzan, głównie przedstawicieli inteligencji. Po morderczych przesłuchaniach wywieziono ich do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie większość zginęła.
Uroczystości rozpoczęły się w bazylice katedralnej mszą w intencji ofiar. Następnie zebrani przeszli na skwer obok zamku, przed pomnik pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Zbigniew Puławski z Sandomierskiego Centrum Pamięci przypomniał tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat.
Wśród uczestników obchodów była m.in. Joanna Szymańska, przedstawicielka rodziny, z której trzy osoby zginęły pamiętnego 16 marca 1942 roku. Byli to trzej bracia jej ojca: Józef, Stefan i Stanisław Żuberowie. Pani Joanna zna przebieg tamtych wydarzeń z relacji matki, która byłą położną i była przy aresztowaniu rodziny męża. – Wszystko odbyło się nad ranem. Niemcy siłą wywlekli ludzi z mieszkań. Kolejną wiadomością o nich było to, że zginęli w Auschwitz – powiedziała.
Przy pomniku głos zabrał radny powiatowy z Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szatan, który powiedział, że pamięć historyczna jest bardzo istotna, a kolejne pokolenia Polaków winne są szacunek tym, którzy zginęli z rąk okupanta. Dzięki nim teraz możemy żyć w wolnym kraju. Dodał, że cieszy go udział w uroczystościach dzieci i młodzieży szkolnej, ponieważ jest to namacalny dowód, że tradycje patriotyczne są przekazywane młodym.
Wśród uczestników wydarzeń byli m.in. uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu wraz z nauczycielką historii Alicją Szatan. Julia i Andżelika powiedziały nam, że są to dla nich ważne obchody, dzięki nim mogą oddać hołd niewinnie pomordowanym.
Podczas obchodów delegacje, w tym m.in. władze miasta i powiatu złożyły wieńce przy pomniku, na zakończenie zaśpiewał Łukasz Szymański- uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu.
Jutro w kinie Starówka odbędzie się prelekcja nt. ofiar terroru niemieckiego w Sandomierzu w okresie II wojny światowej. Zaplanowano również projekcję filmu dokumentalnego. Początek o godzinie 16.00.