W Instytucie Dizajnu w Kielcach można oglądać ręcznie zdobioną ceramikę i spróbować samodzielnego zdobienia naczyń techniką stemplowania. Wystawa powstaje we współpracy z Manufakturą w Bolesławcu, dla której charakterystyczne są zdobienia w kolorze kobaltu. Zwiedzający dowiedzą się m.in., skąd bierze się glina, jak się ją obrabia, ile razy i w jakiej temperaturze jest wypalana oraz jak przebiega proces zdobienia.
Ekspozycja ma otwartą formułę i będzie współtworzona przez wszystkich zwiedzających. Przygotowano stanowisko do malowania, gdzie każdy będzie mógł sam udekorować naczynie. Następnie będzie ono szkliwione i montowane na wystawie, która przybierze swój ostateczny kształt dopiero w dniu finisażu – mówi kurator wystawy Marta Dachowska. Chętni będą mogli udekorować mały talerzyk z przyklejonym magnesem. Technikę stemplowania będzie można najpierw wypróbować na wskazanej ścianie. Po zakończeniu wystawy będzie można zabrać ozdobiony przez siebie talerz do domu.
Wystawa pt. „Akord” odnosi się też do ciężkiej ręcznej pracy na różnych stanowiskach w manufakturze, dzięki której powstają unikatowe produkty o dobrej jakości – mówi Magdalena Gazur, kurator wystawy. Na wystawie można zobaczyć filmy z produkcji ceramiki. Są tam m.in. wypowiedzi malarek, które opowiadają o swojej pracy. Dzięki temu można przenieść się do manufaktury i zobaczyć miejsca niedostępne podczas zwykłego zwiedzania. Na wystawie będą też gotowe produkty projektantów związanych z Bolesławcem.
W planach Instytutu Dizajnu jest prezentacja kolejnych polskich marek, które są przykładami dobrego projektowania, odnoszącego sukcesy na rynku – mówi dyrektor artystyczny IDK Krzysztof Kucharczyk. Jest to forma dobrego promowania produktów. Kolejna wystawa także powstanie we współpracy z dużą polską marką – zdradza dyrektor.
Wernisaż wystawy „Akord” odbędzie się dziś o godzinie 18.00 w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu. Ekspozycji będzie towarzyszył internetowy konkurs na najlepszy wzór na talerzu. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w Fabryce Naczyń Kamionkowych Manufaktura w Bolesławcu.
Dodatkowo, w każdy wtorek, aż do zakończenia wystawy 7 maja, w IDK będą się odbywały warsztaty zdobienia naczyń pod hasłem „Gościnność”.