Świętokrzyski Urząd Wojewódzki zorganizuje w regionie cykl spotkań dla seniorów. Akcja jest elementem ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczny i aktywny senior”. Celem spotkań będzie aktywizacja osób po 60 roku życia. W planach jest też współpraca z policją i Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie uświadamiania seniorom różnego rodzaju zagrożeń.
Pracownicy urzędu odwiedzą w pierwszej kolejności te samorządy, które będą gotowe i otwarte na współpracę w zakresie polityki senioralnej. Spotkania rozpoczną się w marcu – mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Ich celem jest pokazanie dobrych praktyk realizowanych w jednych samorządach innym samorządom, w których nie ma jeszcze rozwiązań dla seniorów. Przykładem są Starachowice, gdzie jest dużo inicjatyw dla seniorów. Ma powstać np. tzw. książka na telefon, dzięki której seniorzy będą mogli wypożyczać książkę, nie wychodząc z domu. Z kolei gmina Waśniów uruchomiła program rehabilitacji dla osób starszych.
Wiele z tych działań inicjują rady seniorów, które doradzają prezydentom, burmistrzom i wójtom. W województwie świętokrzyskim działa 9 takich rad, ale powinny powstawać kolejne – podkreśla Agata Wojtyszek. Każdy włodarz powinien pytać osoby starsze o ich opinie na temat realizowanych inicjatyw, m.in. z zakresu infrastruktury, by jak najlepiej dostosować ją do potrzeb seniorów, których przybywa w naszym województwie.
Organizatorzy kampanii podkreślają, że jej efekty będą zależały nie tylko od samorządów, ale także od samych seniorów. Barbara Grzesik z Woli Jachowej mówi, że warto być aktywnym seniorem. Sama jest przewodniczącą Koła Gospodyń, które współpracuje z seniorami z Nowej Słupi. Panie organizują wspólne imprezy i spotkania przy kawie, herbacie i rękodziele. Zainteresowanie jest duże, bo warto spędzać czas wspólnie, nie myśląc nadmiernie o przyszłości i ciesząc się życiem każdego dnia.
Kampania „Bezpieczny i aktywny senior” zostanie podsumowana w czerwcu, podczas międzypokoleniowego pikniku w Kielcach.
W tym roku rząd przekaże też 40 mln złotych na wsparcie seniorów w ramach programu Senior Plus. Samorządy mogą otrzymać pieniądze na utworzenie domu dziennego pobytu lub klubu seniora. W pierwszym przypadku maksymalne wsparcie wynosi 300 tysięcy złotych, a w drugim 150 tysięcy.