Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach będzie miał mniej pieniędzy na realizację Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało o zmniejszeniu przyznanej dotacji o ponad połowę.
3-letni projekt, realizowany od ubiegłego roku ma upowszechniać w szkołach nowy model edukacji, który zakłada współpracę z wieloma instytucjami i organizacjami kultury. Co roku WDK miał otrzymywać na Świętokrzyską Akademię Edukacji Kulturowej ok 270 tysięcy złotych.
W związku decyzją resortu, w tym roku dostanie 131 tysięcy złotych. Organizatorzy zapewniają, że postarają się zrealizować wszystkie założenia. Jednak w związku ze zmniejszeniem dotacji, ograniczony zostanie np. zakres warsztatów dla nauczycieli i pracowników instytucji kultury, podczas których poznają oni najciekawsze metody pracy z dziećmi mówi Karolina Opałko, koordynator projektu.
Organizatorzy nie chcą oszczędzać na jakości zajęć, więc prawdopodobnie zmniejszą ich liczbę. Dla przykładu, w zeszłym roku w każdym powiecie odbyło się 8 warsztatów. W tym roku prawdopodobnie będą jedynie 3.
W ramach Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej finansowana jest też realizacja najciekawszych projektów tworzonych z udziałem młodzieży przez szkoły, instytucje kultury i organizacje artystyczne.
W zeszłym roku powstało 5 takich projektów, m.in. Bielińskie Gimnazjum Kultury i międzynarodowy projekt „Szukam, szukania mi trzeba” w Busku-Zdroju. Na realizację każdego przeznaczono 13 tys. złotych. W tym roku ta kwota także się zmieni dodaje Karolina Opałko. Trwają prace nad budżetem, ale orientacyjnie można powiedzieć, że jeden grant otrzyma nieco poniżej 10 tysięcy złotych.
Zgodnie z założeniem, które nie ulega zmianie, przez 3 lata Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej ma objąć wszystkie powiaty regionu. W tym roku dotrze do Włoszczowy, Staszowa, Ożarowa, Skalbmierza, Skarżyska-Kamiennej i Kielc.
Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej jest organizowana w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. To ogólnopolski program, prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury. Korzystają z niego wszystkie województwa.
Zmniejszenie ministerialnej dotacji dotyczy wszystkich projektów, w całym kraju. Dziś ich koordynatorzy spotkali się w tej sprawie z dyrekcją Narodowego Centrum Kultury. Rozmawiano m.in. o tym, jak poradzić sobie z realizacją projektów przy zmniejszonych finansach.