Jeszcze dwa samorządy w regionie świętokrzyskim nie przekazały Świętokrzyskiemu Kuratorium Oświaty uchwał intencyjnych dotyczących sieci szkół, związanych z wprowadzaniem reformy oświaty. Są to gminy Stopnica i Ruda Maleniecka. W Stopnicy uchwała ma zostać przyjęta w najbliższych dniach. Z kolei w Rudzie Malenieckiej popełniono błędy proceduralne podczas przygotowywania dokumentu mówi Robert Frey, dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.
W gminie nie przyjęto uchwały intencyjnej, tylko przesłano do zaopiniowania jej projekt. Inne gminy także przesyłały projekty, ale była to forma konsultacji przed przyjęciem uchwały intencyjnej. Ruda Maleniecka powinna wkrótce naprawić błąd.
Kuratorium Oświaty nadal spotyka się też z nauczycielami w powiatach, by wyjaśniać im wątpliwości związane z reformą. Wiele osób obawia się o swoją pracę i porównuje liczby godzin dla poszczególnych przedmiotów przed i po reformie. Nauczanie jednego przedmiotu, np. fizyki w jednej szkole nie zapewni etatu, ale to nie jest wina reformy zaznacza Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. Problemem nadal jest niż demograficzny. Rozwiązaniem jest posiadanie uprawnień do nauczania kilku przedmiotów. Większość nauczycieli już je posiada, a kolejni prawdopodobnie także będą chcieli je zdobyć. Dzięki temu możliwe będzie jednoczesne uczenie np. matematyki i fizyki.
Do końca marca samorządy muszą przyjąć ostateczną uchwałę, która zmieni sieć szkół w poszczególnych gminach. Dotąd żadna z przesłanych uchwał intencyjnych nie została zaopiniowana negatywnie przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Pozytywnie zaopiniowano 75 uchwał. 12 kolejnych zatwierdzono warunkowo ze względu na niezgodność z prawem oświatowym, a 20 jest w trakcie oceny. Wśród uchwał zatwierdzonych warunkowo najpoważniejszych korekt wymagają dokumenty z gmin Sandomierz i Sędziszów.