Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek wystosował list otwarty do burmistrza Sandomierza oraz miejskich radnych z apelem o podjecie działań, które pozwolą na wykorzystanie budynku po Gimnazjum nr 1 na cele oświatowe, a nie jak zaproponował kilkanaście dni temu burmistrz Marek Bronkowski – pod potrzeby urzędu miejskiego i jednostek podległych.
Zdaniem parlamentarzysty pomysł ratusza jest oderwany od rzeczywistości chociażby z powodu kosztów i możliwości przystosowania obiektu. Ponadto jak podkreśla poseł Kwitek Gimnazjum nr 1, szkoła świetnie wyposażona w pracownie, sprzęt dydaktyczny i bazę sportową.
O utrzymanie profilu edukacyjnego tego obiektu apelują również rodzice i nauczyciele, którzy wystosowali w tej sprawie petycję. Według posła, przygotowując się do reformy oświaty, władze Sandomierza muszą dokonać zmian obwodów szkolnych i dostosować je do realnych potrzeb demograficznych.
Jeśli do tego nie dojdzie Szkoła Podstawowa nr 4 będzie przepełniona i stanie przed koniecznością wprowadzenia dwóch zmian nauki, natomiast Szkoła Podstawowa nr 2 bez znaczącej zmiany granic obwodów może zostać wygaszona. Zdaniem parlamentarzysty słusznym rozwiązaniem byłoby przeniesienie tzw. dwójki do wygaszanego Gimnazjum, tym bardziej, że teraz dzieli ona swoją siedzibę z II Liceum Ogólnokształcącym. Burmistrz Marek Bronkowski odmówił skomentowania listu posła Marka Kwitka, ponieważ jeszcze się z nim nie zapoznał. Z kolei przewodniczący Rady Miasta Andrzej Bolewski stwierdził, że większość radnych jest za tym, aby obecna siedziba Gimnazjum nr 1 była przeznaczona na cele oświatowe. Pomysł, który przedstawił burmistrz jest jednym z wielu, teraz jest czas na dyskusję. Przewodniczący miejskiej komisji oświatowej Robert Kurosz także optuje za wykorzystaniem Gimnazjum na cele edukacyjne. On i cała komisja czeka na konkretne propozycje burmistrza w tej sprawie.
Stanowisko w sprawie sieci szkół wystosował także Świętokrzyski Kurator Oświaty, który wskazał zmiany, które Rada Miasta powinna uwzględnić przy opracowaniu sieci szkół podstawowych. Budynek po wygaszanym Gimnazjum nr 1 ma być wykorzystany na cele oświatowe, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia wszystkim uczniom szkół podstawowych warunków jak najbardziej odpowiednich do nauki i rozwoju. Do 31 marca samorządy mają czas na podjęcie uchwał dostosowujących siec szkół do reformy oświatowej.